A csimpánzok közt a fiús anyák társaságkedvelőbbek, mint a lányosak. Az előbbiek több időt töltenek népesebb csoportokban, az első félévben elsősorban sok hím állatból álló közösségekben – olvasható az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS). A tudósok feltételezik, az anyák így akarnak alkalmat adni fiaiknak, hogy megfigyeljék a velük azonos neműek viselkedését, és nemükhöz illő szokásokat tanuljanak.
A George Washington Egyetem kutatói Carson Murray vezetésével a tanzániai Gombe Nemzeti Park egy csimpánzközösségének adatait értékelték. Ezt a populációt figyelte meg – többek közt – Jane Goodall viselkedéskutató 1960-tól kezdve.
Az adatok értékelésekor a tudósok kimutatták, hogy a hím utódok naponta két órával többet voltak társaságban, mint a nőstények. Ez arra utal, hogy az anyák tudatosan döntenek a nagyobb csoportok látogatásáról – írták a kutatók. Az első fél év elmúltával aztán a hím utódoknak a közös játék és a szőrzet ápolása közben több kapcsolatuk volt más állatokkal, mint a nőstényeknek.
A nemek közti korai különbségek a felnőtt csimpánzok viselkedésének eltéréseire is utalnak. A kelet-afrikai csimpánzoknál (Pan troglodytes schweinfurthii) a hímek társaságkedvelőbbek és agresszívabbak is, mint a nőstények – olvasható a tanulmányban.
A hímek szövetségeket alakítanak közös vadászatra vagy a csoport védelmére. A fiatal fiúknak be kell illeszkedniük a hímek hierarchiájába, és szociális készségeiken múlik, mennyire lesznek sikeresek érett korukban.
Velük ellentétben a nőstények sokat vannak egyedül. A Gombe Nemzeti Park megfigyelt populációjában a nőstények a nap 40-70 százalékát magukban, lányukkal vagy más hozzátartozóikkal töltik – írták a kutatók.