Nem csak az Ebolával kell szembe nézniük a kubai orvosoknak Sierra Leonéban

Nagyszámú kubai orvos dolgozik az Ebola sújtotta nyugat-afrikai államokban, ahol a külföldi orvosok döntő szerepet vállalnak a gyilkos vírus elleni harcban.

Miközben a kubai orvosok és ápolók az Ebola ellen küzdenek, a helyi amerikai képviseletek arra buzdítják őket: hagyják ott a forradalmi Kubát és emigráljanak az Egyesült Államokba. A New York Times hívta fel a figyelmet a washingtoni kormányzat álszent politikájára: miközben üdvözlik azt, hogy Kuba orvosokat küld Afrikába az Ebola elleni harcra, aközben megpróbálnak minél több orvost rábeszélni arra: ne térjen vissza Kubába.

A külügyi képmutatást elítéli a New York Times, hiszen Kuba nagyon jelentős szerepet vállal az Ebola elleni küzdelemben, messze meghaladva a szigetország szegényes lehetőségeit. Fidel Castro forradalma óta pocsék a kapcsolat Washington és Havanna között. 1961-ben majdnem világháború tört ki Kuba miatt az USA és a  Szovjetunió között. Azóta persze enyhült a viszony, de Amerika még mindig embargót alkalmaz Kubával szemben, és nincs diplomáciai kapcsolat. Legutóbb Dél-Afrikában Obama elnök kezet fogott Raul Castro kubai elnökkel, de ez, úgy látszik, nem változtatott a State Department magatartásán.

Kuba lakosságának egy része afrikai rabszolgák leszármazottja, ezért a szigetországot szoros szálak fűzik a fekete kontinenshez. Évtizedekkel korábban Angolában kubai katonák védték meg a forradalmi rendszert az amerikaiak által támogatott lázadókkal szemben. Angola azóta olajhatalom lett, és megkötötte a maga alkuját Amerikával: az egy főre eső GDP ma már jóval magasabb az afrikai országban, mint Kubában, ahol a forradalmi rendszer képtelen volt hatékony gazdaságot létrehozni.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez