Nagy gondot okoz Szomáliának, hogy a háborús zűrzavarban a helyi vállalkozók egyáltalán nem jutnak pénzhez. Ezenkívül a külföldiek sem hozzák addig ide a pénzüket, amíg a befektetések nincsenek biztonságban. Pedig Szomália az olaj miatt szép jövő előtt áll …
A partmenti vizek alatt óriási olaj- és földgázkészletek rejtőznek. Ha ezeket ki tudják aknázni, akkor Szomália Afrika legnagyobb olajtermelő országa lehet. Nagy-Britanniában máris óriási az érdeklődés. Ezt kívánják fokozni a tőzsde alapítással is.
Van egy másik szempont, amely legalább ennyire fontos: ez pedig a diaszpóra pénze. Évente kb. 2 milliárd dollárt utalnak haza az emigránsok Szomáliába. Ez a pénz megmozgathatná a tőzsdét is. Főként, ha az érintettek látnák, hogy a pénzük biztonságban van és szép hasznot is hoz.
De mennyire megbízható a pénzügyekben Szomália ? Egy ENSZ jelentés szerint semennyire. A külföldi segélyek hetven százaléka kézen-közön eltűnik. De ezen most változtatni akarnak épp az ENSZ támogatásával. Olyan új pénzügyi rendszert építenek ki, amely a nyugati minták alapján működik és amelynek munkáját külföldi ellenőrök segítik. Mindehhez persze az kell, hogy befejeződjön a polgárháború. Szomáliában már több mint húsz éve megszűnt az állam és ameddig mindennaposak a merényletek, addig a szomáliai tőzsde is a kenyai fővárosban működik majd…
Szomália tőzsdét nyit – Kenyában
Szomália, Kenya, Nairobi – Erről Szomália ENSZ nagykövetének helyettese nyilatkozott, miután aláírta a megállapodást a kenyai tőzsde elnökével Nairobiban. A húsz éve polgárháborúval küszködő országban nem megfelelő a közbiztonság, ezért egyelőre a kenyai főváros a szomáliai tőzsde otthona.
(Visited 1 times, 1 visits today)