Mindenki elutasítja a hadsereg hatalmát Burkina Fasóban

Az ellenzéki pártok és a civil szervezetek jelezték: újabb tüntetést szerveznek az országban, hogy tiltakozásukat fejezzék ki a hadsereg ellen, amely Compaoré elnök lemondása után vette át a hatalmat. Közben az USA és az Afrikai Unió is közölte: nem támogatják a katonák lépéseit, és lemondásra szólították fel őket.

Pattanásig feszült a helyzet Burkina Fasóban, ahol sokan attól félnek, hogy véres zavargások robbannak ki, ha a hadsereg nem adja át mielőbb a hatalmat a civileknek. Az ellenzéki pártok a krízishelyzet miatt szövetségre léptek egymással, és jelezték, hogy készek levezényelni az átmeneti időszakot és lebonyolítani a választásokat. Arra is felszólították a támogatóikat, hogy tüntetéseken titkozzanak a katonai hatalomátvétel ellen. A kezdeményezéshez civil szervezetek és aktivisták is csatlakoztak. Az ellenzéki politikusok szerint az átmeneti időszaknak nem katonai, hanem civil jellegűnek kell lennie, és a demokratikus játékszabályokat be kell tartani.

Az Amerikai Egyesült Államok, Franciaország, az Afrikai Unió és a Nyugat-afrikai Gazdasági Közösség (ECOWAS) is aggódik az országban zajló események miatt.  Compaoré elnök lemondása után totális zűrzavar alakult ki, az államfő távozása után ugyanis a hadsereg főparancsnoka, Honore Traoiré tábornok vette át a hatalmat, akit viszont egy nappal később Isaac Zida ezredes mozdított el a hatalomból. Washington jelezte, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri az országban zajló történéseket és kilátásba helyezte a katonai támogatások és az együttműködés befagyasztását is. Közben az Afrikai Unió és az ECOWAS is szankciókat helyezett kilátásba, ha a katonai vezetés nem hajlandó átadni a hatalmat a civileknek.

Az ellenzéki pártok helyzetét nagyban nehezíti, hogy a hadsereg feloszlatta a parlamentet és felfüggesztette az 1991-es alkotmányt. Az alaptörvény ugyanis előírta, hogy az elnök lemondása esetén a parlament elnökének kell átvennie az ország irányítását és 90 napon belül választásokat kel kiírni. Az ellenzék attól fél, hogy a hadsereg kiszorítja az ellenzéki erőket,  és elhúzza a politikai átmenetet. Emellett úgy készíti elő a hatalomátadást, hogy saját jelöltjét juttassa az államfői székbe.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez