Pénzügyi befektetések Ugandában és Kelet-Afrikában

A Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ (HTCC) kampalai képviseletén keresztül több magyar és már európai cég is az ugandai piacokat és a kelet-afrikai gazdasági közösséget választotta befektetései célpontjául.

Egyre több figyelmeztetést és az európai unió politikai és gazdasági problémáira utaló jelet követően a befektetők újabb, még fel nem fedezett piacokra tekintenek és a már korábban rizikósabbnak ítélt területeken is hajlandóak megjelenni. Friss „borúlátó” gazdasági előrejelzések szerint az uniónak hatalmas változtatásokra lenne szüksége az adó és befektetés politikájával kapcsolatban, mert nem csak az európai gazdasági elit fordult el és menti ki folyamatosan vagyonát a szűkülő „adóparadicsomi térből”, hanem az ázsiai, amerikai és orosz pénz sem érkezik már akkora elánnal, mint korábban. Ebben hatalmas szerepet játszik az elhidegülő nagyhatalmak hidegháborúval fenyegető sakkjátszmája, ami a keresleti-kínálati piacokat rombolja és rendezi át napi rendszerességgel. Nem elhanyagolható az unió lomha, nehézkes túlszabályozott működési struktúrája sem, ami látszólag képtelen megoldást találni a munkaerő-piaci és alapvető gazdaságpolitikai kihívásokra. A mai BBC és CNN gazdasági hírekből egyetlen mondat maradt meg bennem is, „az európai befektetők egyetlen hibát követhetnek el, ha nem cselekednek, és nem mentik ki a pénzüket Európából”. Egyébként ezt már Soros György is előre jelezte egy éve, amikor az unió biztos piaci leszakadásáról beszélt.

A globális problémák győztese jelenleg Afrika, ahol egyelőre töretlenül, megállás nélkül növekszik a kereslet, és folyamatos fejlesztésekre van igény minden területen. Utakra, vasútra, áramellátásra, egyéb közművekre van szükség nem is beszélve az erősödő középréteg luxuscikkek iránti keresletéről, akik már nem a napi egy dollárból tengődnek. Az afrikai gazdagok a krízist követően rádöbbentek, hogy nem Európában kell ingatlanba és üzletekbe fektetniük, hanem vissza kell térniük hazájukba és ott megalapozni, fejleszteni saját rendszereikben. Hatalmas vagyonok és gazdagságok születnek percről percre, mint Kínában korábban. Politikailag stabilnak mondható kelet-afrikai országok, mint Uganda, Tanzánia, Kenya vagy Burundi például sikeresen vonzza a befektetéseket világszerte. Egy dolog biztos, még a demokratikusnak nem mondható államok között is csak ritkán fordult elő az elmúlt fél évszázadban, hogy diktátorok kifordulva önmagukból elvettek, vagy kisajátítottak volna külföldiektől üzleteket, ingó és ingatlan vagyont. A nagyhatalmak erőterétől és befolyásától tartva ezeket a lépéseket csak végső elkeseredésükben, vagy őrülettől vezérelve hajtották végre a rettegett diktátorok, de bizonyított tény az is, hogy ez rögtön a bukásukhoz vezetett.

A pénzügyi befektetések kezelésére, projektek végrehajtására, vállalatok ügyvezetésére már itt Afrika szívében is vannak megfelelő tanácsadó cégek, akik teljes körűen képesek ellátni és kielégíteni az érkező igényeket. Befektetési alapokkal rendelkeznek többek között mezőgazdasági fejlesztésekre, energetikára és mikro-hitelezésre is. Természetesen ez egyelőre csak a metropoliszokra igaz. A vidéki elmaradott Afrikának továbbra is megvannak a napi gondjai, amelyeket globális összefogás nélkül nem tudnak orvosolni. Ennek kiugró példája a Nyugat-Afrikában rohamos gyorsasággal terjedő Ebola, amely a közegészségügy alapvető hiányosságaira és az infrastruktúra gyengeségeire vezethető vissza. Az ilyen és ehhez hasonló problémák megelőzésében hatalmas szerepe van a fejlesztéseknek, ami nem csak non-profit lehet, hanem bizony kőkemény üzleti érdek is.

Afrikában megindítani egy vállalkozást, vagy befektetni egyedül nem ajánlott. Tapasztalt, helyismerettel rendelkező szakértők, tanácsadók közreműködésére van szükség, mint a Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ (HTCC) hálózatra és az együttműködő szolgáltatókra, hogy gond nélkül, biztonságosan vághassunk bele az új piacok nyújtotta korlátlan lehetőségekbe.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez