Bármilyen járvány gazdasági kárának 90 százalékát az okozza, hogy a lakosság a megfertőződés elkerülésére ésszerűtlen és összehangolatlan erőfeszítéseket tesz – hangoztatta a Világbank adatait idézve Margaret Chan, a WHO főigazgatója abban a közleményében, amelyet hétfőn Manilában egy regionális egészségügyi konferencián olvastak fel.
A világszervezet alkalmazottai nagyon jól tudják, hogy a megfertőződéstől való félelem sokkal gyorsabban terjed a világon, mint maga a vírus. “A szemünk láttára mennek tönkre a világon nemzetgazdaságok és társadalmak, de az emberek megfelelő tájékoztatása jó védelmi eszköz lehet a kormányok kezében a gazdasági összeomlás elkerülésére” – tette hozzá Chan a közleményben.
A főigazgató nem hozott fel példákat arra, milyen intézkedéseket hozhatnak az egyes kormányok, de dicsérte a Fülöp-szigetek hatóságait, azért, hogy a múlt héten rendeztek egy Ebola-konferenciát, amelyen részt vettek mind a kormányzat, mind a magánszektor egészségügyi vezetői. Elhangzott az a figyelmeztetés, hogy a délkelet-ázsiai ország sok külföldön dolgozó állampolgára miatt fokozottan ki van téve a járvány veszélyének.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szeptemberben arra kérte a nemzetközi járatokat közlekedtető légiforgalmi és hajózási társaságokat, hogy ne függesszék fel járataikat az Ebola által sújtott országokba, mert ezzel akadályozzák a szóban forgó országoknak nyújtandó humanitárius és egészségügyi segély célba juttatását. A WHO szerint az év elején Nyugat-Afrikában kitört járványban már több mint 8300-an kapták el a kórt, s több mint 4 ezren haltak bele.