“Azért imádkozom, hogy soha ne legyen elnyomva a hongkongi emberek hangja (…), s egy igazságos és együtt érző pekingi kormányzatért is imádkozom, amely nem fél a saját népe akaratától” – közölte a volt fokvárosi érsek, az apartheid elleni küzdelem egyik szimbolikus alakja. “A tüntetők elleni vasárnapi könnygáztámadás borzalmas csapás volt mindazokra, akik továbbra is hisznek egy méltóságteljes, békés és mindenkit egyesítő átmenetben” – tette hozzá Desmond Tutu.
Az emberi jogi harcos emellett méltatta a Hongkong pénzügyi központját elfoglaló tüntetők bátorságát, akik “igazi demokráciát” követelnek, elutasítva a 2017-ben esedékes kormányzóválasztás Peking által megszabott kereteit, azt, hogy az általános választójog bevezetése ellenére egy 1200 fős jelölőbizottság hagyja jóvá a jelöltek személyét. A demonstrálók úgy vélik, a szabad választásoknak része kell hogy legyen a szabad válaszhatóság, ezért követelik a jelöltállítás jogát. A kínai törvényhozás augusztusban határozott a választás kereteiről, és a kérdésben lezártnak tekinti a vitát.
A Kínához 1997-ben visszakerült gyarmatnak Peking az “egy ország, két társadalmi rendszer elve” keretében magas fokú autonómiát ígért és biztosított, ám ragaszkodik hozzá, hogy a jövőbeni választási reform a hongkongi alaptörvény és az ország törvényei alapján valósuljon meg. Ez pedig egyelőre kizárja az úgynevezett szabad jelölés rendszerét.