Dalokkal és rajzokkal is küzdenek a járvány ellen Nyugat-Afrikában

Számos afrikai művész dalokkal és rajzokkal próbálja felhívni a figyelmet az elsősorban Nyugat-Afrikát sújtó Ebola-járvány elleni küzdelem fontosságára az AFP francia hírügynökség keddi beszámolója szerint.

 Egy Xuman nevű szenegáli rapper például arra figyelmeztet az egyik számában, hogy a járvány nem ismer országhatárokat. A Jay-Z amerikai rapper és Rihanna barbadosi énekesnő közös, Umbrella című számát parodizáló dal augusztusban, a vírus első szenegáli megjelenése után született.

Számos dal és rajz idézi fel a betegség tüneteit (a hirtelen felszökő lázat, a hasmenést, a hányást és bizonyos esetekben a belső vérzést), valamint terjedésének módozatait. Sokan a gyakori kézmosás fontosságát hangsúlyozzák az internetre feltöltött műveikben.

“Mindig szappannal mosd a kezed!” – figyelmeztet a nigériai John Allu az Állítsuk meg az Ebola-vírust! című kampánydalában, amelyet a YouTube videomegosztó portálon idáig több mint 15 ezren néztek meg. Nigériában eddig nyolc ember halt meg a kór okozta betegségben.

A libériai Samuel Morgan az Ebola a városban című számában arra szólította fel a közönségét, hogy ne fogyasszanak vadon élő állatokból származó úgynevezett “bozóthúst”, szárított denevér- és majomhúst, mivel az is a vírus terjedésének egyik lehetséges forrása. A művész azon véleményének is hangot adott, hogy “az Ebola rosszabb, mint az AIDS”.

Az északnyugat-kongói Boende város egyik utcájában látható graffitik az Ebolát tüntetik fel a legfőbb ellenségnek. Miután nagyjából negyvenen életüket vesztették a járvány következtében, a térségben karantént állítottak fel. A rajzokat készítő művész elmondta: “Jó, ha ezzel cselekvésre lehet sarkallni a kormányt és fel lehet hívni a lakosság figyelmét a problémára.”

Az alkotások tényleges hatása mindazonáltal nehezen mérhető, mivel a művészek franciául vagy angolul próbálják eljuttatni üzeneteiket a lakossághoz, e nyelvek használata viszont vidéken kevésbé elterjedt, mint a városokban.

Ez a legsúlyosabb Ebola-járvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A hivatalos adatok szerint eddig több mint háromezer ember halálát okozó kór mostani terjedése februárban, Guineában kezdődött. Néhány megbetegedés történt Nigériában és Szenegálban is, illetve egy másik, a nyugat-afrikaitól független Ebola-járvány ütötte a fel a fejét a kontinens középső részén fekvő Kongói Demokratikus Köztársaság területén is, de ez utóbbi az egészségügyi szervezetek szerint nem súlyos járvány.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez