Ha nem változik a helyzet, november elején 9939 fertőzéses eset lesz Libériában, 5925 Guineában és 5063 Sierra Leonéban a jelentést készítő szakértők szerint. Az intézkedések drasztikus javítása híján hetente nem százak, hanem ezrek fognak megbetegedni és meghalni e vírustól – teszik hozzá, kiemelve, hogy a megfertőzöttek halálozási aránya már 70,8 százalék. Ha semmi sem történik, az Ebola évekre megtelepedhet a nyugat-afrikai térségben – vélik a szakértők.
Az ENSZ a múlt héten azt jelezte, hogy 20 ezer fertőzöttre számít az év végéig. A járvány terjedésének gyors üteme azonban borúlátóbbá tette a tudósokat, akik az ellenintézkedések gyors szigorítását szorgalmazzák, főként az esetek korai felderítése terén. A WHO legutóbbi, hétfőn közreadott mérlege szerint az Ebola-vírusnak több mint 2800 halottja van már idén Nyugat-Afrikában, elsősorban Libériában, Guineában és Sierra Leonéban.
Ez a legsúlyosabb Ebola-járvány a vírus közel negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór mostani terjedése februárban, Guineában kezdődött, majd Nigériára, Sierra Leonéra, Libériára, a Kongói Demokratikus Köztársaságra és Szenegálra is átterjedt. A járvány vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek közt a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik. Az Ebola-vírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.