A szeptember 19-21. közötti időszakban 20 ezer önkéntes jár házról házra, hogy feljegyezzék az új megbetegedéseket, összegyűjtsék a holttesteket, és karanténba vigyék a gyaníthatóan fertőzötteket. A hatóságok egyedül a fővárosban, Freetownban tíz negyedet jelöltek ki “forró pontnak”, ahol nagyon sok betegre lehet számítani. Az elkülönítőket ágyakkal felszerelt iskolákban rendezik be. A regisztráláson kívül az a fő cél, hogy a kijárási tilalom 72 órája alatt az emberek közötti érintkezés akadályozásával megszakítsák a járvány terjedését – mondta Steven Ngaoja, a központ igazgatója.
Sierra Leonéban a legutóbbi adat szerint 500-an haltak meg az Ebolától az 1400 megbetegedett közül.
Bill és Melinda Gates emberbaráti alapítványa 50 millió dollárt adományoz a járvány elleni küzdelemre – jelentették be szerdán Washingtonban. A pénzt azonnal az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és más nemzetközi szervezetek rendelkezésére bocsátják. A támogatást egyrészt a betegség terjedésének akadályozására szánják, a nagyon hiányzó gyógyszerek és orvosi felszerelések beszerzése által; másrészt pedig diagnosztikai eszközök és a vírus elleni védőoltás kifejlesztésére. Az adománytól azt remélik, hogy felgyorsítja a rendkívüli intézkedések végrehajtását az érintett nyugat-afrikai országokban – közölte az alapítvány.
Az Air France légitársaság légikísérői után egyes pilóták is bejelentették, hogy nem hajlandóak az Ebolával fertőzött országokba repülni – közölte a szakszervezetük, amely támogatja a döntésüket, tekintettel a súlyos veszélyre. A cég igazgatósága megígérte, hogy a hajózó személyzet egyetlen tagját sem éri semmilyen hátrány, ha nem vállalja az utat az érintett országokba. A francia légitársaság az egyik a kevesek közül, amely még indít járatokat a térségbe, kivéve Sierra Leonét, ahonnan a párizsi kormány eltanácsolta. Az Air France személyzete és utasai közül eddig még senki sem fertőződött meg a betegséggel.
Hivatalos adatok szerint szeptember 6-ig 2296-an haltak meg a kór okozta betegségben Guineában, Libériában és Sierra Leonéban. A vírustól eddig 4293 ember lett beteg.
Ez a legsúlyosabb Ebola-járvány a vírus csaknem negyven évvel ezelőtti megjelenése óta. A kór mostani terjedése februárban Guineában kezdődött, a járvány azóta Nigériára, Sierra Leonéra és Libériára is átterjedt. A járvány vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek közt a hirtelen felszökő láz, a hasmenés, a hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik. Az Ebola-vírust a Kongó egyik mellékfolyója után nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.