Elkészült a nyugat-afrikai járványt okozó Ebola-vírus genetikai térképe, amelynek segítségével nyomon követhetők a mutációk. A gyógyszereket és védőoltásokat fejlesztő kutatók munkáját is támogathatja a friss kutatás.
A több mint ötven tudós munkája 78 pácienstől származó minták elemzésén alapul. Tanulmányuk a Science tudományos folyóirat friss számában jelent meg. A tudósok közül öten a járvány elleni harc közben a vírus áldozatai lettek.
A kórokozó a korábbi Ebola-törzsekhez képest több mint 300 alkalommal esett át mutáción – mondta Stephen Gire, a Harvard Egyetem munkatársa, a tanulmány egyik vezető szerzője. A genetikai kódon mintegy ötven olyan helyet találtak, ahol a vírus megváltozott a járvány kitörése óta. Egyelőre nem tudják, mit jelentenek ezek a mutációk, de remélik, ezt is sikerül megfejteni.
Gire szerint ez gyorsnak számít az ilyen típusú vírusok mutációs sebességét tekintve. Ez azért aggasztó, mert ahogy telik az idő és terjed a fertőzés, a mutációk révén erősebbé vagy könnyebben elkaphatóvá válhat a kórokozó, de olyan mutációk is lehetnek, amelyek gyengébbé teszik – tette hozzá Pardis Sabeti, a tanulmány másik vezető szerzője.
Erica Ollmann Saphire, az amerikai Scripps Kutatóintézet víruskutatója – aki nem vett részt a munkában – úgy véli, a betegség gyógyszerét kutató szakembereknek alaposan tanulmányozniuk kell a vírus változását, hogy a kezelés valóban hatékony lehessen. Nincs bizonyíték arra, hogy az Ebola-vírusnak a jelenlegi járványt előidéző törzse genetikailag veszélyesebb lenne, mint a többi. Valószínűbb, hogy gyors terjedése az életkörülményekre, a társadalmi viszonyokra és más emberi tényezők számlájára írható – vélte Gire.