Hisám Barakát főügyész szerdán határozott az iszlamista exelnök tizenöt napra szóló őrizetbe vételéről, aki tavaly július 3-i elmozdítása óta egyébként is rács mögött várja, hogy másik négy ellene folyó perben ítélet szülessen.
Ügyészségi nyomozók még aznap felkeresték Murszit börtönében, hogy szembesítsék az új váddal, amely szerint a volt államfő a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtévén keresztül juttatott el Dohába kényes iratokat, veszélyeztetve ezzel a nemzetbiztonságot.
Murszival szemben jelenleg több olyan eljárás is folyik – egyebek mellett kémkedésért és emberölésre felbujtásért -, amelyek esetében akár halálbüntetéssel is számolhat.
Murszinak a jelenlegi államfő, Abdel-Fatah asz-Szíszi által – akkor még hadsereg-főparancsnokként – levezényelt tavalyi elmozdítása óta válságban van Katar és Egyiptom kapcsolata. Előbbi a kairói eseményeket államcsínynek nevezte, és továbbra is támogatja a Murszi mögött álló, Egyiptomban időközben terrorcsoportnak nyilvánított és betiltott Muzulmán Testvériség iszlamista szervezetet.
Kairóban nemrég az al-Dzsazíra több újságíróját 7-től 10 évig terjedő börtönbüntetésre ítélték terrorizmussal kapcsolatos vádakkal. A váratlanul súlyos ítéletek világszerte felháborodást váltottak ki, azok nemzetközi emberi jogi szervezetek és több nyugati kormányképviselő szerint politikai indíttatásból születtek.
Csütörtökön az egyiptomi hadsereg hivatalos szóvivője egy Twitter-üzenetben azt jelentette, hogy a repülőtéri hatóságok nem engedték belépni az országba a katari uralkodó család egyik tagját, és az emiatt még a reggeli órákban visszatért Dohába. A hivatalos indok szerint a katari herceg nem rendelkezett érvényes vízummal.