Az Európai Fajmegmentési Program éves továbbképzésére Dél-Afrikától Japánig, Franciaországtól Oroszországig sok szakember érkezett a szabolcsi megyeszékhelyre, ahol a délelőtti előadások után délután gyakorlati foglalkozások keretében elemezhetik az elefántgondozás módszereit – közölte Révészné Petró Zsuzsa szóvivő az MTI-vel.
Hozzátette, a helyszínválasztás nem véletlen, mivel a Nyíregyházi Állatpark azon kevés európai állatkertek közé tartozik, ahol mind az ázsiai mind az afrikai elefántot sikerrel tartják, sőt az afrikai fajból már néhány éve utód is született Nyíregyházán.
A szóvivő kifejtette: az emberszabású majmok mellett az elefántok tartása kívánja meg a legnagyobb szakértelmet és figyelmet, ez egyben az egyik legveszélyesebb foglalkozás is az állatkertekben, ezért sem mindegy, hogy milyen metódus alapján bánnak a gondozók ezekkel a rendkívül intelligens és nagyfokú gondoskodást igénylő állatokkal.
A szerdáig tartó szakmai tanácskozáson az afrikai és az ázsiai faj gondozásával is megismerkedhetnek a résztvevők. A napi állatkerti feladatok mellett szó lesz az elefántok helyzetéről, az élőhelyükön az állomány alakulásáról, emellett az európai tenyésztés lehetőségéről értekeznek a meghívott szakemberek. A fontos állatgyógyászati és az elefántoknál lényeges lábápolási kérdések mellett szóba kerül az ideális takarmányozás, a környezetgazdagítás és általában az állatjóléti kérdések rendszere.
Az elméleti előadások mellett gyakorlati bemutatókat is tartanak: a park 13 éves, Kwanza névre hallgató elefánttehene vemhes lett, az anyaméhben fejlődő magzatról speciális ultrahangkészülékkel készítenek felvételeket.
A dolog azért is érdekes, mert tavaly egy látogatónak sikerült rögzíteni az elefántnászt, így a nagyközönség előtt lesz végigkövethető a kiselefánt fejlődése a fogantatásától az első bizonytalan lépésekig – tette hozzá Révészné Petró Zsuzsa.