Az orvosok először is azt sietnek megállapítani, hogy a nők nem kaptak-e HIV fertőzést az erőszakos nemi aktusok során. Azután megakadályozzák a nemkívánatos terhességet, végül pedig pszichológiai tanácsadás következik. Ez a legnehezebb, hiszen a szerencsétlen nőket a saját családjuk és falujuk kiközösíti a csoportos nemi erőszak után. Így általában a nulláról kell újrakezdeniük az életüket.
Az ENSZ emberi jogi bizottsága tavasszal Genfben örömmel nyugtázta, hogy a Kongói DK kormánya végre konkrét intézkedéseket tett a csoportos nemi erőszak ellen. Néhány erőszakoskodó katonát bebörtönöztek, többet kizártak a hadseregből. Mindig csak közlegények és alacsony rangú tisztek szerepeltek a bűnösök listáján. Azok a katonai vezetők, akik parancsot adtak a csoportos nemi erőszakra, illetve elnézték azt, teljes mértékben büntetlenek maradtak.
A Heal Africa jogi segélyszolgálatának vezetője is nehezményezte, hogy bár 440 dossziét nyújtottak be a hatóságoknak csoportos nemi erőszakról, mindössze 98 esetben indítottak vizsgálatot. Az M23 nevű milícia, mely élen járt a csoportos nemi erőszakban feloszlott. Vezetője Ruandába ment és ott feladta magát az USA nagykövetségén. Ezt követően Hágába szállították, ahol a nemzetközi bíróság előtt kell felelnie tetteiért.
Mindez nem vigasz annak a többezer lánynak és asszonynak, akit csoportosan megerőszakoltak és emiatt a saját törzsük elítélte és megbélyegezte őket. Számukra a Heal Africa nemkormányzati szervezet igyekszik új életet teremteni a Kongói DK keleti részén.