Ebola elől menekülnek a gazdák, minden sokkal drágább lett

A világ legszegényebb országai között számon tartott három nyugat-afrikai állam, Sierra Leone, Guinea és Libéria már éppen kikapaszkodni látszott a mélyszegénységből, gazdaságuk fellendülőben volt, amikor az ebolajárvány lecsapott rájuk, romba döntve reményeiket.

A halálos járvány súlyos csapást jelent az idegenforgalomra és a kereskedelemre, visszaveti a mezőgazdasági termelést és a bányászatot.

Mint Makhtar Diop, a Világbank Afrikáért felelős alelnöke közölte, a három ország közös jellemzője, hogy törékenyek. Ez azt jelenti, hogy normális időkben is a nemzetközi közösség jelentős támogatására szorulnak.

A Világbank arról számolt be, hogy az érintett országokban a gazdák sok helyen elmenekültek földjeikről az ebolától félve, emiatt jelentősen esett a mezőgazdasági termelés. Más beszámolók szerint a fertőzéstől való félelem miatt minden szolgáltatás jelentősen megdrágult.

“(A járvány elleni védekezés felé) kell elterelnünk erőforrásainkat, energiáinkat. Ez azt jelenti, hogy egy semmiből jött járvány elleni harc miatt kénytelenek vagyunk lelassítani a gazdasági fejlődés más aspektusait” – mondta Samura Kamara, Sierra Leone külügyminisztere.

A 72 ezer négyzetkilométer területű, alig 6 milliós Sierra Leone egy főre eső évi bruttó hazai terméke (GDP) 1340 dollár – a világátlag 12 018 dollár, Magyarországé 12 652 dollár 2012-es adatok szerint. Túlnyomórészt muzulmán lakosságának több mint a fele írástudatlan.

Az átlagos élettartam 57 év, a gyermekhalandóság az 5 éven aluli gyerekeknél 18,2 százalék, százezer lakos közül évente 20 ezren betegednek meg maláriában. Bár a polgárháború befejeződése, 2002 óta jelentős a gazdasági fejlődés, továbbra is súlyos gond a fiatalok munkanélkülisége. Az ország elsősorban gyémántot, kávét és kakaót exportál, iparcikkekből és élelmiszerből viszont behozatalra szorul.

Amara Konneh libériai pénzügyminiszter azt mondta, az ebola április és június között 12 millió dollárjába került országának, ami a költségvetés 2 százaléka, és a járvány még mindig terjed.

Libéria az első afrikai ország, melynek elnökét demokratikusan választották meg. A Nobel-békedíjas Ellen Johnson-Sirleaf 2006 januárja óta van hivatalban. Az 1989–2003 közötti polgárháború jórészt lerombolta a 111 ezer négyzetkilométeres ország infrastruktúráját.

Azóta a kormánynak gazdasági reformok révén sikerült enyhítenie a négymilliónyi, nagy többségben keresztény lakosság szegénységét. Továbbra is nagy kihívás a munkanélküliség, elsősorban a fiatalok között. Az ország gazdag nyersanyagokban, főleg gumiban, aranyban és trópusi fában. Az egy főre eső GDP 580 dollár, a várható élettartam 62 év, a gyermekhalandóság 7,5 százalékos, 100 ezer lakos közül évente csaknem 28 ezren betegszenek meg maláriában.

Szintén súlyos a helyzet Guineában, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslései szerint az ebola akár egy százalékponttal is csökkentheti az ország gazdaságának idei növekedési ütemét.

Guinea szintén gazdag nyersanyagkincsekben, köztük aranyban, gyémántban és bauxitban, de a korrupció, az elhanyagolt infrastruktúra és a belpolitikai bizonytalanság gátolja a lakosság életkörülményeinek javítását. Részben a nagy munkanélküliség miatt is katasztrofális a 11 és fél milliós lakosság gazdasági helyzete, főként vidéken.

A várható élettartam 60 év. A 246 ezer négyzetkilométeres országban a fővároson, Conakryn kívül alig vannak aszfaltozott utak. A legfontosabb gazdasági ágazat a bányászat. Az egy főre eső GDP 970 dollár, az átlagos élettartam 58 év, a gyermekhalandóság 10 százalékos. 100 ezer lakos közül évente 38 ezren betegszenek meg maláriában, ami a duplája a vele összehasonlítható afrikai országok átlagának.

A Világbank és az Afrikai Fejlesztési Bank eddig 260 millió dollárral segítette a járvány által leginkább sújtott fenti három nyugat-afrikai országot.

Az ebola által szintén – bár a fenti országoknál jóval kisebb mértékben – érintett Nigéria több mint 170 millió lakosával messze a legnépesebb afrikai ország, egyben a kontinens legnagyobb gazdasága is. Északon túlnyomórészt muzulmánok, délen pedig főleg keresztények élnek.

Lagos Kairó mellett Afrika legnépesebb fővárosa, csak kevés más nagyváros lakossága növekszik ilyen mértékben. Lakóinak száma becslések szerint 10-12 millió. Több mint felük nyomornegyedekben tengődik. Hatalmas nyersolajkészleteinek köszönhetően Nigéria Afrika legnagyobb kőolajexportőre. Ennek ellenére a nigériaiak több mint fele mélyszegénységben él, és az átlagos élettartam mindössze 52 év.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez