Ellen Johnson-Sirleaf libériai elnök szükségállapotot hirdetett ki a nyugat-afrikai országban pusztító ebolajárvány megfékezése érdekében.
“A kormány és Libéria népe rendkívüli intézkedéseket követelnek államunk fennmaradása és embereink életének védelme érdekében” – hangsúlyozta szerda éjjel közzétett nyilatkozatában az államfő, aki azonnali hatállyal 90 napos szükségállapot rendelt el, s felszólította honfitársait, hogy kérjék Isten segítségét “a halálos ebolavírussal” vívott harchoz.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) összesítése szerint szerdára 932-re nőtt a február óta tomboló ebolajárvány halálos áldozatainak száma, miután az előző két napban negyvenöten vesztették életüket a betegségben.
Az érintett nyugat-afrikai országokban – Guineában, Libériában, Nigériában és Sierra Leonéban – mostanáig összesen 1711 ebolagyanús esetet regisztráltak.
A magyarországnyi területű, 4,4 millió lakosú Libériában eddig 282 ember életét követelte a testnedvekkel terjedő és vérzéses lázat okozó vírusos megbetegedés. A hatóságok ezért már korábban lezártak szinte minden határátkelőhelyet, és iskolákat is, hogy megakadályozzák a vírus további terjedését.
Szerdán már a kontinens legnépesebb országa, Nigéria is rendkívüli intézkedéseket jelentett be, miután hatóságai újabb öt megbetegedést és egy halálos áldozatot is regisztráltak. Az öt új eset mindegyikét a nyomorúságos egészségügyi infrastruktúrával rendelkező ország legnépesebb városában, a 21 milliós Lagosban regisztrálták.
Amerikában a legmagasabb szintű egészségügyi készültséget rendelték el
A legmagasabb szintű egészségügyi készültséget rendelte szerdán helyi idő szerint az amerikai járványügyi és megelőzési hatóság (CDC) a Nyugat-Afrikában kitört ebolajárvány miatt.
Az Egyesült Államok legutóbb 2009-ben, a H1N1 influenzajárvány idején rendelt el hasonló készültséget.
Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerhatóság (FDA) szerdán engedélyezte egy Pentagon által kidolgozott, azonnali Ebola-diagnózisteszt (az úgynevezett DoD EZ1 Real-time RT-PCR Assay) külföldi alkalmazását katonák, segélymunkások és segélyakciók résztvevői körében.
A járványügyi és megelőzési hatóság ugyanakkor közölte, hogy a laboratóriumi tesztek megállapították: nem ebolás az a nemrég Nyugat-Afrikában járt amerikai beteg, akit ezzel a gyanúval vizsgáltak.