A WHO azt is közölte, hogy a járvány megfékezésére 100 millió dolláros (23,4 milliárd forint) akciótervet dolgozott ki az érintett országok megsegítésére.
A WHO tájékoztatása szerint eddig összesen több mint 1300 megbetegedést regisztráltak. Csak július 23. és 27. között 122 új megbetegedést jegyeztek fel Guineában, Libériában, Nigériában és Sierra Leonéban, a 122-ből 57-en bele is haltak a kórba.
A WHO sajtóközleménye szerint az áldozatok száma 8,5 százalékkal, a bejelentett esetek száma pedig 10,1 százalékkal emelkedett négy nap leforgása alatt.
Az ENSZ egészségügyi szerve azt is közölte, hogy az Ebola-járvány megfékezésére 100 millió dolláros akciótervet dolgozott ki. Eszerint az érintett országokba több száz egészségügyi dolgozót – köztük orvosokat, ápolókat, epidemiológusokat és logisztikai szakértőket – küldenének, mivel a helyi szervek képtelenek megbirkózni a kórral.
Az akciótervről a WHO főigazgatója, Margaret Chan pénteken fog tárgyalni Guinea, Sierra Leone és Libéria elnökeivel.
Eközben Libéria után Sierra Leonéban is egészségügyi szükségállapotot rendeltek el a régióban terjedő járvány megfékezése céljából. A hatóságok karantén alá helyezik a halálos vírus gócpontjait, így a keleti országrész jelentős területeit.
Az Egyesült Államok és Franciaország csütörtökön azt tanácsolták állampolgáraiknak, hogy ne utazzanak be a három súlyosan érintett országba a járvány miatt.
Az első megbetegedésekről február elején érkeztek hírek Guineából, a járvány ezután terjedt át a környező országokra.
Az Ebola-vírus Afrikában van jelen; vérrel és más testnedvvel terjed. A betegség tünetei közé tartozik egyebek között a hirtelen felszökő láz, hasmenés, hányás és bizonyos esetekben a belső vérzés.
A betegségre nincs orvosság, sem gyógymód. A vírus hatására összeomlik a szervezet véralvasztó képessége, fellép az elvérzés veszélye, majd a betegség végzetessé válik. A vírust a Kongó egyik mellékfolyójáról nevezték el, ahol a kórokozót 1976-ban felfedezték.