Összeomlás szélén a líbiai egészségügyi szolgálat

Az egészségügyi rendszer a teljes összeomlás szélén áll, miután több ezer, ezen a szakterületen dolgozó külföldi állampolgár döntött úgy, elmenekül Líbiából.

 Az összeomlás szélén áll Líbiában az egészségügyi szolgálat, miközben tovább folytatódnak a véres összecsapások az észak-afrikai ország legnagyobb városaiban, és a konfliktus további súlyosbodásától tartva sorra ürítik ki a diplomáciai képviseletek a területet.

Abdul Rauf, a líbiai egészségügyi minisztérium illetékese csütörtökön azt mondta, hogy az egészségügyi rendszer a teljes összeomlás szélén áll, miután több ezer, ezen a szakterületen dolgozó külföldi állampolgár döntött úgy, elmenekül Líbiából.

Az észak-afrikai országot mintegy 13 ezer Fülöp-szigeteki hagyta el a napokban, közülük háromezren dolgoztak az egészségügyi szolgálathoz köthető területen. Manila július 20-án szólította fel Líbiában élő állampolgárait, hogy azonnal utazzanak el az országból. Nem sokkal korábban került napvilágra, hogy Tripoliban megerőszakoltak egy Fülöp-szigeteki ápolónőt, egy másik munkást pedig lefejeztek Bengáziban.

Csütörtökön folytatódtak a fegyveres csoportok közötti harcok a tripoli repülőtér feletti ellenőrzésért, annak ellenére, hogy szerda este a felek ideiglenes tűzszünetet kötöttek. A légikikötő birtoklásáért nagyjából két hete küzdenek iszlamista és szekuláris szervezetek.

Az egészségügyi minisztérium vasárnapi jelentése szerint az összecsapásokban eddig mintegy százan vesztették életüket, és négyszázan sebesültek meg. A főváros déli része gyakorlatilag csatatérré vált.

Emellett a tűzoltók napok óta sikertelenül próbálják eloltani azt a hatalmas tüzet, amely a reptér mellett lévő üzemanyag-tárolót ért találatot követően csapott fel.

Görögország csütörtökön bejelentette, hogy hajót küld líbiai diplomáciai képviseletének és mintegy kétszáz állampolgárának kimenekítésére. Spanyolország ugyancsak közölte, hogy kivonja diplomáciai személyzetét az észak-afrikai országból. Korábban az Egyesült Államok, Németország, Kanada és több más ország is líbiai nagykövetsége bezárása mellett döntött. Franciaország szerdán közölte, hogy kimentettek az országból 55 francia és hét brit állampolgárt.

Az olajban gazdag észak-afrikai országban Moammer Kadhafi korábbi vezető 2011-es bukása óta kaotikus állapotok uralkodnak, a kormány nem képes ellenőrzése alá vonni az országot, illetve lefegyverezni a forradalom óta szabadon garázdálkodó fegyveres csoportokat. Sokan attól tartanak, hogy az összecsapások még a 2011-es polgárháborúnál is véresebb erőszakba torkollnak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez