A képviselet tagjai csütörtökön reggel érkeztek meg Tunéziába. A szóvivő hozzátette, hogy munkatársaik visszatérnek állomáshelyükre, amint a biztonsági helyzet ezt lehetővé teszi. Michael Mann megjegyezte, hogy előzőleg az EU tagjainak legtöbbje, valamint az ENSZ és az Egyesült Államok is képviseletének átmeneti bezárása mellett döntött.
A különböző líbiai fegyveres csoportok között a tripoli repülőtérért folyó, megközelítőleg két hete tartó harcok miatt az elmúlt napokban számos ország – köztük az Egyesült Államok, Németország, Kanada és Görögország és Spanyolország – is líbiai diplomáciai képviseletének bezárása mellett döntött.
Matteo Renzi olasz kormányfő ugyanakkor csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy országa nagykövetségének tagjai továbbra is Líbiában maradnak. Az EU soros elnökségét ellátó Olaszország kormányfője úgy vélekedett: az európaiak számára lényeges, hogy Líbiában maradjanak, amennyiben továbbra is szerepet akarnak játszani a világpolitika történéseiben.
Az olajban gazdag észak-afrikai országban Moammer Kadhafi korábbi vezető 2011-es bukása óta kaotikus állapotok uralkodnak, a kormány nem képes ellenőrzése alá vonni az országot, illetve lefegyverezni a forradalom óta szabadon garázdálkodó fegyveres csoportokat. Az egészségügyi minisztérium vasárnapi jelentése szerint az elmúlt hetekben kirobbant újabb összecsapásokban eddig mintegy százan vesztették életüket, és négyszázan sebesültek meg. A líbiai főváros déli része gyakorlatilag csatatérré vált. Sokan attól tartanak, hogy az összetűzések még a 2011-es polgárháborúnál is véresebb erőszakba torkollnak.