Kezelhetetlenné vált a súlyos járvány

Az Orvosok Határok Nélkül nevű szervezet szerint teljesen kicsúszott az ellenőrzés alól az Ebola-járvány a kontinens nyugati részén. A halálos kór eddig 660 halálos áldozatot követelt, és mostanra megjelent a nagyvárosokban, valamint Afrika legnépesebb országában, a 170 millió lakosú Nigériában is. Az Ebola vírusnak egyelőre nincs ellenszere, fertőzés után rövid időn belül halált okoz.

 Maszkban, tetőtől talpig beöltözve temették el az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) munkatársai az Ebola-járvány egyik áldozatát Sierra Leonéban. Nem elég eltemetni a halottat, a lakóhelyét is fertőtleníteni kell, mert a vírus az áldozat halála után is képes fertőzni.
 A járvány a betegeket kezelő orvosokat, ápolókat sem kíméli. Néhány napja Libériában meghalt az első olyan orvos, aki Ebolával fertőzött betegeket kezelt.

Közben Sierra Leone fővárosában még keresik azt az Ebolával fertőzött nőt, akit a családja megszöktetett a kórházból, mert nem bíztak az orvosokban.

Most már a hatóságok is keresik a beteget, rövid időn belül meg fogják találni. Tudomásunk van arról, hogy az illetőt egy sámánhoz vitték – mondta Amadu Sisi, a King Harman Kórház orvosa.

A hatóságok a lakosság segítségét kérik, hogy mielőbb megtalálják a megszöktetett nőt, mert az Ebolával fertőzött beteg a milliós lakosú nagyvárosban tömeges megbetegedéseket okozhat.

Az Ebola tavaly ütötte fel a fejét a nyugat-afrikai Guineában. A járvány villámgyorsan átterjedt a környező országokra. Eddig 660-an haltak meg Libériában, Guineában és Sierra Leonéban. A legnagyobb aggodalmat most az okozza, hogy az Ebola néhány napja megjelent Afrika legnépesebb országában, Nigériában is.

A nigériai beteg egy minisztériumi alkalmazott, aki feltehetően Libériából hurcolta be a vírust a 21 milliós Lagosba, Nigéria fővárosába.

Ha az illető tényleg Ebolával fertőzött, akkor az ország bajban van. Részben azért, mert még nincs ellene gyógyszer, másrészt pedig azért, mert Nigériában sok a piszkos, elhanyagolt terület, ami segíti az Ebola terjedését – vélte Ogar Austin közegészségügyi szakértő.

A járvány terjedéséért nem csak a rossz közegészségügyi állapotok, hanem a denevérek is felelősek, pontosabban a denevérek fogyasztása. Húsuk ugyanis csemegének számít Nyugat-Afrikában. Az állatok többsége Ebolával fertőzött, így az elfogyasztásuk tovább terjeszti a halálos kórt. A hatóságok a járvány kitörése után betiltották az árusítását és a fogyasztását.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez