A szemtanúk és a rendőrség beszámolója szerint először egy erős robbanás volt az épületegyüttes bejáratánál felállított őrhelyen, majd állig felfegyverzett emberek támadták meg a palotát, és tűzpárbajt vívtak az őrséggel.
Az al-Shabaab szélsőséges iszlamista milícia egy közleményt adott ki, amelyben azt állította, hogy “a harcosai bejutottak a palotába” és “ellenőrzésük alá vonták a hitehagyó rendszer főhadiszállását”.
Este a szomáliai elnöki hivatal a Twitteren azt közölte, hogy kétórás harcok után a kormányerők és az Afrikai Unió békefenntartói visszaverték “a szégyenletes támadást”. A közlemény szerint a palotát visszafoglalták, de az esetleges áldozatokról és a fegyveresek sorsáról nem szólt.
Korábbi jelentések arról szóltak, hogy három vagy öt fegyveressel végeztek a biztonsági erők. Az al-Shabaab azt állította, hogy 14 katonát ölt meg a támadás során.
A szomáliai hatóságok szerint az ország államfője és miniszterelnöke is biztonságban van. Az elnök nem tartózkodott a palotában a támadás ideje alatt.
Ez idén már a második támadás volt a mogadishui elnöki palota ellen, és az első eset, hogy a fegyveresek képesek voltak ellenőrzésük alá vonni a több kormányhivatalnak is otthont adó épületegyüttes egy részét.
A sokak által “bukott államnak” tartott Szomáliában Sziád Barré diktátor 1991-es elmozdítása óta szinte folyamatos polgárháborús helyzet uralkodik, és nincs egységes, az ország egész területét uralni képes vezetés.
Az al-Shabaab 2006 és 2011 között jelentős közép- és dél-szomáliai területeket tartott ellenőrzése alatt, köztük Mogadishut is. Az állításuk szerint dzsihádot, azaz muzulmán szent háborút vívó iszlamistákat az Afrikai Unió ENSZ által is támogatott csapatai 2011-ben űzték el a fővárosból, azóta a csoport ereje elemzők szerint csökkenőben van.
Ugyanakkor tavaly a szervezet nagy nemzetközi figyelemre tett szert, amikor fegyveresei megtámadtak egy bevásárlóközpontot a szomszédos Kenya fővárosában, és ott több mint 60 embert öltek meg.