Az új elefántcickányfaj – Macroscelides micus – Namíbia ősi vulkáni formációjánál él, vörös szőre van, amely elősegíti beolvadását sziklás környezetébe – mondja John Dumbacher, a felfedező csapat biológusa.
A 28 grammos és farkával együtt 19 centiméter hosszú élőlény genetikai tesztelése felfedte, hogy DNS-e sokkal nagyobb emlősökéhez hasonlít. Dumbacher szerint, bár az Afrikában kifejlődött cickányokra emlékeztet és úgy is viselkedik, valójában szorosabb rokoni kapcsolatban áll az elefántokkal. A megnyúlt orr jellegzetes tulajdonság számos cickányfajnál, többségük így hosszú orrú egérre emlékeztet, annak ellenére, hogy nem rágcsálóként vannak besorolva.
Az emlős Dumbacher szerint testfelépítését és alvási szokásait tekintve kisebb testű antilopot, míg vadászó technikája és kedvelt zsákmánya alapján kisebb hangyászt idéz. Az antilophoz hasonlóan testméretéhez mérten hosszú, nyurga lába van, üregásás helyett pedig bokrok közelében tér pihenőre. A hangyászra emlékeztet, hogy megnyúlt orrával kutatja a hangyákat és más rovarokat a talajszinten.
A sivatagi cickány alkalmanként ikreknek ad életet, melyek talajt érezve lábuk alatt néhány afrikai antilop borjához hasonlóan azonnal nekiiramodnak.
A biológusok azt tervezik, hogy az elkövetkező hónapokban visszatérnek Afrikába, és információszerzés céljából apró rádiós nyakörvekkel szerelik fel az állatokat.
A tanulmányt a Journal of Mammalogy folyóirat közölte.