Egy kormányzót is letartóztattak Kenyában a tengerparti merényletek miatt

Egyetlen éjszaka hatvan ember veszítette életét két merénylet során Mpeketoniban a tengerparton Kenyában. A régió kormányzóját letartóztatták. Mi köze volt a kormányzónak a gyilkos merényletekhez?

Az ellenzék szerint semmi! Issa Timany kormányzó, aki az ellenzék egyik meghatározó embere Kenyában, pusztán bűnbak! Uhuru Kenyatta elnök ugyanis nem akarja felvállalni a felelősséget az egyre szaporodó Al Shabab merényletekért. Az államfő, aki a többségi kikuju törzsből származik, azon a véleményen van, hogy a merényletek nem a szomáliai dzsihád harcosok akciói voltak, hanem helyi törzseké, melyek szemben állnak a központi hatalommal.

Közben viszont az Al Shabab nyíltan felvállalta a két merényletet. Megismételte: továbbra is büntetni fogja Kenyát, amiért az csapatokat küldött Szomáliába 2011-ben. Éppen ezt az üzenetet nem akarja meghallani Uhuru Kenyatta elnök. Miért nem? Mert a hágai nemzetközi bíróság alelnökével együtt perbe fogta törzsi zavargások szítása miatt. 2008-ban több mint ezer ember meghalt a törzsi harcokban, és emiatt a nemzetközi bíróság el akarta ítélni Uhuru Kenyatta elnököt és alelnökét. Végül ettől a hágai nemzetközi bíróság eltekintett, de miért?

Kenyai lapok úgy tudják: háttér alku született. Eszerint Kenyatta elnök és alelnöke nem áll a bíróság elé és szabadon utazgathat, a világban cserébe viszont megígéri: nem vonják ki a kenyai csapatokat Szomáliából, ahol továbbra is feszült a helyzet. Kenyatta ezt megígérte, és ezért nem akarja elismerni: az Al Shabab támadásai mind nehezebben elviselhetőek, mert tönkreteszik a turizmust, amely az ország egyik legfontosabb bevételi forrása.

Az ellenzék viszont, melyet Odinga egykori miniszterelnök vezet, és amelyhez a most letartóztatott kormányzó is tartozik, azt követeli: vonják ki a kenyai csapatokat Szomáliából! Az Al Shabab iszlamista milícia ugyanis túl nagy kárt okoz Kenyának! A nagyhatalmak természetesen Kenyatta álláspontját támogatják, hiszen tudják: külföldi csapatok nélkül Szomália törékeny demokratikus rendszere napokig sem tudná tartani magát. Marad tehát a terror ellenes háború Kenyában, melyet az államfő nem akar nyíltan felvállalni, hiszen az mind kevésbé népszerű az országban ahol úgy érzik: Afrikáért áldozzák fel a saját nemzeti érdeküket vagyis a turizmust a kenyai tengerparton.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez