” Nem avatkozom bele az igazságszolgáltatásba!”- mondta Egyiptom nemrég nagy többséggel megválasztott elnöke. A katari Al Dzsazira televízió három munkatársa azon a címen kapott súlyos börtönbüntetést, hogy támogatták az időközben törvényen kívül helyezett Muzulmán Testvériség nevű iszlamista mozgalmat. Al Sissi tábornok úgy került hatalomra, hogy tavaly nyáron megbuktatta a szabályosan megválasztott elnököt, Morszit, aki a Muzulmán Testvériség egyik vezetője volt. Az ex elnök azóta is börtönben, a Muzulmán Testvériséget betiltották terrorizmus vádjával. Vezetőjét és sok aktivistáját halálra ítélték. A polgárháborús helyzetben hivatalos adatok szrint 16 ezer embert vettek úgy őrizetbe, hogy erre nem volt bírói felhatalmazás. Nemhivatalos adatok szerint ez a szám 41 ezer.
Katar és az Al Dzsazira televízió az arab tavasz leglelkesebb támogatója volt. Morszi elnök megválasztását is támogatták. A katonai hatalomátvétel után a szerkesztőség megoszlott a Muzulmán Testvériség támogatóira és ellenfeleire. Az Al Dzsazira részletesen beszámolt a polgárháborús helyzetről és arról, hogy a katonák és a rendőrök belelőnek a tüntető tömegbe. Ez nyilvánvalóan nem nyerte el a katonai hatalom tetszését: ezért a súlyos ítéletek az Al Dzsazira munkatársai ellen. Sissi elnök az elmúlt napokban tárgyalt Abdallah szaudi királlyal Kairóban és fogadta John Kerry amerikai külügyminiszter. Mind Amerikának mind Szaúd Arábiának érdeke, hogy a legnépesebb arab állam, a több mint 80 milliós Egyiptom a polgárháborús nyugtalanság után visszataláljon a nyugodt és stabil helyzetbe. Kérdés, hogy ezt kemény elnyomással és a sajtószabadság korlátozásával lehet-e a legjobban elérni.
Egyiptom legnagyobb írója, aki korábban lelkes támogatója volt Al Sissi tábornoknak, most közölte: többet nem publikál szokott újságjában, mert a szabad véleménynyilvánítás immár nem lehetséges Egyiptomban!