A hétfőn Kairóban kihirdetett ítéletben az eredetileg Kenyából tudósító ausztrál Peter Greste, a kanadai-egyiptomi kettős állampolgár Mohamed Fahmi (az al-Dzsazíra angol nyelvű csatornájának kairói irodavezetője) és Báher Mohamed egyiptomi gyártásvezető hét-hét év börtönbüntetést kapott hamis hírek terjesztéséért és Egyiptom-ellenes tevékenységért. Mohamedet további három év szabadságvesztésre ítélték illegális fegyvertartás miatt.
Az ítélet után a kanadai kormányzat nevében Lynne Yelich államminiszter közölte, hogy országa álláspontja szerint az eljárás nem áll összhangban Egyiptom demokratikus törekvéseivel. Kiemelte, hogy John Baird külügyminiszter és ő is további lépéseket fog tenni Fahmi és társai érdekében az egyiptomi hatóságoknál. A kanadai ellenzék is megdöbbenését fejezte ki az ítélettel kapcsolatban, és Stephen Harper miniszterelnök közvetlen közbenjárását sürgette Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfőnél.
Ausztráliában szintén tiltakozást váltott ki az ítélet. Julia Bishop külügyminiszter a kormány megdöbbenését tolmácsolta, a kairói nagykövet pedig érthetetlennek nevezte a döntést. Tony Abbott miniszterelnök is értetlenségét és megdöbbenését fejezte ki, de óvakodott attól, hogy az egyiptomi kormányzatot bírálja. Azt mondta, tiszteletben kell tartani a kormány és az igazságszolgáltatás független döntési jogát, valamint a szélsőségesség elleni kairói fellépés szükségességét is, ugyanakkor a bírósági ítéleteknek tisztességes és igazságos alapokon kell nyugodniuk. Az elítélt ausztrál újságíró, Peter Greste szülei azt mondták, hogy az ítélet felér a szabad véleménynyilvánítás elleni támadással.
John Kerry amerikai külügyminiszter is bírálta a kairói döntést. Bagdadban újságíróknak elmondta: felhívta egyiptomi kollégáját és csalódottságának adott hangot a “drákói”, az újságírás szabadsága szempontjából bénító hatású ítéletet miatt.