Újra megindul a légi járata Nairobi és Tel Aviv között- több mint tízéves szünet után! De miért szakadt meg? Mert 2002-ben két föld-levegő rakétát lőttek ki egy izraeli utasszállító repülőgépre a mombaszai repülőtéren! Csak a pilóta ügyességének volt köszönhető, hogy a rakéták nem pusztították el az izraeli polgári gépet. Ezzel szinte egyidőben bomba robbant a Paradise hotel előtt ahol sok izraeli turista is lakott. 16 ember meghalt és sokan megsebesültek… A közvetlen légijáratokat ezután függesztették fel Izrael és Kenya között.
A terrorizmus most sem kisebb fenyegetés Kenyában. A hétvégén a tengerparton több mint 60 ember halt meg amikor az Al Shabab iszlamista milícia két támadást is intézett turista célpontok ellen. A turizmus szépen csendben összeomlik Kenyában, hiszen a nagykövetségek egyre másra jelzik hazájuk polgárainak: Kenya nem biztonságos hely! Kenyatta elnök ugyan ennek az ellenkezőjéről próbálja meggyőzni a világot, de minden újabb merénylet fokozza az elriasztó hatást.
Ezért a terror ellenes küzdelemnek komoly gazdasági jelentősége is van hiszen Kenya számára a turizmus az egyik legfőbb bevételi forrás. Ezért is koncentrálnak erre a terrorista csoportok, melyek destabilizálni akarják Kenya egész kormányzatát. Miért? Mert kenyai csapatok- az Afrikai Egységszervezet kérésére- bevonultak Szomáliába, és kiszorították az iszlamista milíciákat a városokból. Válaszul az Al Shabab bosszút esküdött, és azóta szinte minden héten vannak merényletek Kenyában. Ezért lehet fontos a támogatás, melyet most megígért Avigdor Liebermann izraeli külügyminiszter. Izraelnek nagyon sok tapasztalata van a terrorizmus elleni harcban. Különösen fontos, hogy kicseréljük az információkat!- hangsúlyozta Izrael külügyminisztere. A terroristák is együttműködnek az információ cserében, ezért nekünk is azt kell tennünk! Izrael az információs technológiában az élen jár, míg Kenya rendkívül elmaradott. Az együttműködés ezen a téren mindenképp az afrikai állam javára válhat.
De nemcsak erről volt szó Liebermann kenyai megbeszélésein, hiszen az izraeli külügyminisztert elkísérte 50 fontos üzletember is. Kenya a jövőben kis tigris lehet, ha leküzdi a terrorizmus problémáját, és a fellendülés során felhasználhatja Izrael tőkéjét és technológiai tudását. Izrael külügyminisztere tíznapos utat tesz Afrikában, amely a következő évtizedben a leggyorsabban fejlődő kontinens lehet…