A WWF szerint az orvvadászok legalább 480 elefántot öltek meg a vizsgált időszakban, de az elpusztított állatok száma elérheti a 900-at is. A Quirimbas Nemzeti Parkban megfigyelt elefántoknak például a fele vált vadorzók áldozatává.
Az elejtett vastagbőrűek 80 százalékban fiatal példányok, amelyek kevésbé óvatosak, mint idősebb fajtársaik. Más természetvédelmi szervezetek, így a Centro Vivo Terro és Wildlife Conservation Society már tavaly felhívták a figyelmet a drámai mozambiki helyzetre. Az ő adataik szerint évente 1000 elefántot mészárolnak le vadorzók a kelet-afrikai országban, ahol félelmeik szerint 8-10 éven belül akár ki is pusztulhatnak ezek az állatok.
Az orvvadászok kilónként 50 dollárt, vagyis agyaranként nagyjából 500 dollárt (több mint 100 ezer forint) kapnak a közvetítő kereskedőktől. “Ez olyan sok pénz, hogy még azok is, akik amúgy nem foglalkoznak vadorzással és nem tartanak fenn kapcsolatot üzérekkel, igyekeznek elefántot elejteni” – közölte a WWF.
Mozambikban a közelmúltig nem üldözte törvény a vadorzást, csak nemrég fogadtak el egy jogszabályt, amely szabadságvesztéssel és magas pénzbírsággal sújtja a védett állatok elejtését.
A WWF a nemzetközi közösség beavatkozását kérte a mozambiki elefántmészárlás leállításához. A szervezet szerint nyomást kellene gyakorolni Thaiföldre is, amely semmit sem tesz az orvvadászatot ösztönző, virágzó hazai elefántcsontpiac felszámolására.
A WWF szerint Mozambik az Ázsiába irányuló elefántcsont- és orrszarvútülök-csempészetnek is egyik jelentős hídfőállása lett.