Bengázi támadás: fogságba került az egyik irányító

Az Egyesült Államoknak sikerült kézre kerítenie a bengázi amerikai képviselet ellen 2012. szeptember 11-én elkövetett fegyveres támadás egyik vezetőjét – közölte kedden a Pentagon.

A gyanúsítottat, Ahmed Abu Hattalát, az Anszár as-Sária terrorszervezet egyik bengázi vezetőjét vasárnap fogták el titkos amerikai kommandós akcióban. Jelenleg líbiai területen kívül, sajtóértesülések szerint egy hajón tartják fogva és a tervek szerint amerikai polgári bíróság elé fogják állítani. Az Egyesült Államoknak első ízben sikerült foglyul ejtenie valakit a bengázi támadás feltételezett elkövetői közül.

Barack Obama amerikai elnök közleményben adta hírül, hogy ő rendelte el Hattala líbiai területen történő elfogását. Az elnök méltatta az amerikai katonai, bűnüldöző és hírszerző szervek együttműködését, amelynek köszönhetően elfogták Hattalát. Obama hangsúlyozta: az Egyesült Államok ismét demonstrálta, hogy mindent elkövet azok felelősségre vonásáért, akik amerikaiakat bántalmaztak, és folytatja erőfeszítéseit a bengázi támadás elkövetőinek kézre kerítése érdekében.

Amerikai hivatalos tájékoztatás szerint a Hattala elfogására irányuló akciónak nem voltak civil áldozatai, és annak amerikai részvevői épségben hagyták el Líbiát.

A kelet-líbiai városban működő képviselet elleni támadás következtében négy amerikai vesztette életét, köztük Christopher Stevens tripoli nagykövet. A támadás nyomán kiderült, hogy a bengázi amerikai misszió alapvetően hírszerző tevékenységet folytatott. Az amerikai igazságügyi minisztérium tavaly vádat emelt Hattala és több társa ellen.

Az Obama-kormányt korábban kemény bírálatok érték az ellenzék részéről, amiért képtelen volt kézre keríteni az elkövetőket. Republikánus részről emellett olyan vádak is elhangzottak, hogy a washingtoni vezetés a növekvő terrorveszélyre vonatkozó figyelmeztetések ellenére sem tett meg minden szükséges intézkedést a bengázi képviselet védelme érdekében, és hogy az elnökválasztási évben – a mulasztás súlyát csökkentendő – félretájékoztatta a közvéleményt a történtekről.

Az ügyben republikánus kezdeményezésre több kongresszusi vizsgálat indult, nem utolsósorban azért, mert a külügyi tárcát a bengázi támadás idején az a Hillary Clinton irányította, aki egybehangzó szakértői vélemények szerint 2016-ban a demokraták hivatalos elnökjelöltje lehet.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez