Úgy tűnik, hogy Afrikában hatékonyabban veszik fel a harcot az illegális elefántcsont-kereskedelem ellen, mint Ázsiában: a fekete kontinensen tavaly első ízben több csempészszállítmányt foglaltak le, mint Ázsiában – közölte pénteken Genfben a veszélyeztetett fajok kereskedelmét szabályozó nemzetközi egyezmény, a CITES titkársága.
A csempészett elefántagyar 80 százalékát három országban, Kenyában, Tanzániában és Ugandában foglalták le. “Korábban az ilyen nagy szállítmányoknak sikerült elhagyniuk Afrikát, még mielőtt elcsípték volna őket” – közölte Ben Janse van Rensburg volt dél-afrikai rendőr, a CITES illetékes programjának vezetője. A programvezető szerint a friss afrikai adatok arról tanúskodnak, hogy a három országban immár ténylegesen is felvették a harcot az 1989 óta tiltott elefántcsont-kereskedelemmel.
A CITES pénteken közzétett adatai szerint tavaly 20 ezer elefánt esett áldozatul az orvvadászatnak Afrikában, míg a 2011-es “csúcsévben” 25 ezer, 2012-ben pedig 22 ezer afrikai ormányost pusztítottak el a vadorzók. A javuló adatok ellenére a CITES főtitkára, John Scanlon hangoztatta, hogy korántsem múlt el “az afrikai elefántok fennmaradását fenyegető közvetlen veszély”.
Ezt alátámasztja a johannesburgi központú African Parks szervezet pénteki bejelentése, miszerint május közepe óta 68 elefántot, az állomány 4 százalékát pusztították el vadorzók az egyik legrégebbi afrikai nemzeti parkban, a kongói Garambában.
Az Afrika hat országában hét nemzeti parkot a helyi hatóságokkal karöltve működtető nonprofit szervezet szerint egyszerre több vadorzóbanda támadja az 1938-ban, 5000 négyzetkilométeren kialakított Garamba Nemzeti Park elefántjait. A vadorzók között vannak volt kongói kormánykatonák, dél-szudáni fegyveresek és az Úr Ellenállási Hadserege (LRA) nevű kormányellenes szervezet fegyveresei, akiknek a háborús bűnökkel vádolt, szökésben lévő Joseph Kony parancsol.
Az egyik vadorzócsoport helikopterről, nagy tűzerejű lőfegyverekkel tizedeli az elefántokat, láncfűrésszel távolítják el az agyarukat, agyukat és a nemi szervüket. “A helyzet nagyon súlyos, a parkot minden fronton támadják” – mondta Jean-Marc Froment, a nemzeti park igazgatója, aki szerint különösen aktív a térségben az LRA, amely hírhedt arról, hogy gyermekeket rabol el katonának.
Egy esetben katonai egyenruhát viselő dél-szudáni vadorzók kézigránátokkal támadtak a garambai vadőrökre. Az ENSZ már korábban figyelmeztetett rá, hogy az afrikai felkelőcsoportok vadorzásból finanszírozhatják fegyveres harcukat. Egyes felkelőkhöz nagy tűzerejű fegyverek kerültek Líbiából Moamer el-Kadhafi 2011-es bukása után.