Több mint háromezer civil halt meg abban a polgárháborúban, melyet Laurent Gbagbo hívei folytattak a jelenlegi elnök, Alassane Ouattara ellen 2010 után. Mi történt Elefántcsontparton? Választásokat tartottak 2010-ben, és ezeken az ellenzék győzött.
Az ellenzéki vezér, Alassane Ouattara nem vehette át az elnöki tisztet, mert elődje nem ismerte el a választások eredményét és nem volt hajlandó távozni. Kitört a polgárháború, melyben mindkét fél brutális módszerekkel küzdött. Végül a francia csapatok támogatásával győzött az ellenzék, és Alassane Ouattara, aki Sárközy elnök személyes barátja volt, hatalomra került. A vesztes, Laurent Gbagbo pedig Hágába a nemzetközi bíróság elé.
Hágában már álltak államfők előtte is a bíróság előtt, de az nem a nemzetközi bíróság volt hanem speciális törvényszék: például Milosevics szerb elnök ügyében a délszláv háborús bíróság volt illetékes. Milosevics a tárgyalás során szívrohamban meghalt. Charles Taylor, Libéria ex-elnöke is Hágában állt bírái elé, de az is különleges törvényszék volt. Laurent Gbagbo felett viszont a nemzetközi bíróság ítélkezik. Az ügyészség azt állítja: van elég bizonyítéka arra, hogy Laurent Gbagbo felelős azokért a háborús bűnökért, melyeket a polgárháború idején elkövettek.
A vádlott viszont közölte: nagyon jó tanúkat kell felvonultatnia a vádnak, mert szerinte nincs bizonyíték az ő személyes felelősségére. Ráadásul azzal vádolja ellenfelét, a jelenlegi államfőt, hogy az ő csapatai követtek el háborús bűnöket. Az akkori francia kormányt is vádolja, amely szerinte jogtalanul avatkozott be egy szuverén állam belügyeibe. Az elefántcsontparti ex elnök perét nagy figyelem kíséri Afrikában hiszen ő az első államfő, akit a nemzetközi bíróság háborús bűnök miatt elítélhet, és ki tudja: utána több is jöhet talán …