A 790 kilogrammnyi rakomány Angolából érkezett, 32 külön csomagban. Ng King-hong vámtiszt szerint, míg nagyobb elefántcsont-rakományokat gyakran elfognak a hongkongi teherkikötőben, légi közlekedés esetén igen szokatlan az ilyen nagy szállítmány.
Az átutazó repülőgépeket általában nem vizsgálják meg, ám az érintett járatnak mechanikai problémák miatt ki kellett üríteni a rakterét, amit így ellenőriztek. Tizenöt vietnami csempészt tartóztattak le.
Hongkongnak van a világon az egyik legforgalmasabb teherkikötője és repülőtere, gyakran foglalnak le tiltott rakományt. A lefoglalt elefántcsont-csempészáru mennyisége 2009 óta folyamatosan nő, 2013-ban rekordmennyiséget, 8041 kilogrammot ért el.
A kormány májusban közel 30 tonnányi elefántcsont megsemmisítését kezdte meg. Azt tervezik, hogy az év folyamán fokozatosan semmisítik meg a lefoglalt árut.
Az elefántcsont illegális kereskedelmének erősödését ázsiai és közel-keleti igények ösztökélik, eme térségekben ugyanis az elefántagyarakat a hagyományos gyógyászatban és dísztárgyak készítésére is használják. Az elefántcsont a kínai gyűjtők között is népszerű, mivel értékes befektetésnek tekintik.
Az elefántcsont nemzetközi kereskedelmét ritka kivételektől eltekintve 1989 óta törvények tiltják, miután az afrikai ormányosok populációi a 20. század közepének több milliós egyedszámáról az 1980-as évek végére 600 ezer állatra csökkentek.