Eredetileg 3 hatalmas teknős élt a hivatali épület mellett található zöld legelőn, amelyből mára már csak egy matuzsálemi lény él, emlékezetében az ugandai történelem napjaival.
A véres, katolicizmus ellenes megmozdulásairól és a kolonizáció elleni harcáról híres Danieri Basammula-Ekkere Mwanga II. Mukasa király (1868-1903) száműzetéséhez köthetőek először a páncélosok. Az angolok muszlim és katolikus csoportok támogatásával rendre leverték a király katonai akcióit, majd elmozdították hatalmából és 1899 áprilisában a Seychelles-szigetekre száműzték, ahol 1903-ban halt meg. A hüllőket innen importálták a Mwanga király által alapított Mengo-hegyi palotával szemközti dombra épített parlamenthez.
A látogatásunk alkalmával mindenki nagy tisztelettel beszélt a túlélő „nagy öregről”, akinek a páncélján egy tenyérnyi sérülés látható. A sérülést Idi Amin Dada ugandai diktátor katonáinak gránátja okozta 1978/79 –ben, amikor a diktátor elmozdítására indítottak több hullámban támadást a gerilla csapatok.
Az idő múlásával már békeidőben, modern nagyvárossá növő Kampala szoborszerű teremtése ez a hatalmas teknős, aki ha beszélni tudna, akkor biztosan lenne miről, mert szemében látható a mára letűnt korok gyönyörűsége és fájdalma is egyben. Nyugdíjas éveit banánon és kenyéren tengeti, heverészve hol a zöld mezőn, hol pedig a sárban dagonyázva. Háborítatlanul, megbecsülve és zavartalanul pihenhet, még akár hosszú-hosszú éveken át, ki tudja meddig.