A fegyvernyugvási egyezség alapján a tuareg szeparatista csoportok vállalták, hogy nem próbálnak további területeket szerezni, elfogadták, hogy független vizsgálóbizottság járjon utána a Kidal városában történt harci eseményeknek, és fogolycserében is megállapodtak – közölték diplomáciai források és tuareg tisztviselők hírügynökségekkel.
Nem sokkal a fegyverszünet bejelentése előtt a tuareg lázadók arról számoltak be, hogy számos kulcsfontosságú területet ellenőrzésük alá vontak az ország északkeleti, Szahara-beli részén, közük Kidal, Ménaka, Aguelhok, Anefis, Tassalit és Andéramboukané városát, és megközelítették Gaót, ahol ezer francia katona állomásozik.
Azt a nap folyamán a mali védelmi miniszter is elismerte, hogy a hadsereg területeket vesztett a fegyveresekkel szemben, és “újra kell szervezni (annak) erőit” a térségben.
Az előző nap a tuaregek véres harcok árán foglalták el Kidal és Ménaka városát, ami miatt a kormány azonnali tűzszünetet volt kénytelen ajánlani nekik.
Az afrikai országban 2012-ben egy katonai puccsot követően az ország északi részét tuareg lázadók és iszlamista fegyveres csoportok foglalták el, majd az iszlamisták kiszorították a tuaregeket, saríát (iszlám jogrendet) vezettek be az általuk ellenőrzött területeken, s hadjáratot indítottak az ország déli része és a főváros, Bamako ellen. Előrenyomulásuknak Franciaország tavaly januári katonai intervenciója vetett véget.
Azóta a tuaregek kerültek erőfölénybe az ország északkeleti részén. A lázadók autonómiát követelnek maguknak a területen, ahol hosszú ideje nomád körülmények között élnek.