már ismert sertéspestishez hasonlóan vérzéses tüneteket és elhullást okozó afrikai sertéspestis jutott be Európába. Először Szardínia szigetére, azután jelent meg Oroszországban, és terjed nyugat felé. Már Litvániában és Lengyelországban is megjelent.
Sziebert Gergely Fejér megyei főállatorvos hétfőn a megye vadászait tájékoztatta a vírus veszélyeiről. Mint mondta, a kórokozó oroszországi megjelenése az óriási távolság miatt a szakembereket is meglepte. Többfajta terjedési módot ismernek. Az egyik a vaddisznóállomány határt nem ismerő mozgásából következik. Amikor azonban akár ezer kilométer távolság van két sertéstartó gazdaság között, akkor felmerül az emberi gondatlanság, szándékosság is. Ezért fontos, hogy a ragályvivő tárgyakat megpróbálják a határon elvenni. A határokon poggyászvizsgálatot is elrendeltek, hogy a kórokozó a feldolgozott termékeken keresztül sem kerüljön be az országba – magyarázta a szakember.
Az illegális állatszállítmányokat mélységi ellenőrzésekkel próbálják kiszűrni. Hangsúlyozta: illegálisan néhány euróval olcsóbban lehet élőállathoz jutni, azonban senki ne próbálja így feltölteni a sertéstelepét.
Az afrikai sertéspestist ráadásul kullancs is terjesztheti. Pechtol Lajos, a Fejér megyei vadászkamara titkára azt mondja: azt elmúlt időszakban a vadászok folyamatosan vették a vér-, illetve mandulamintákat a lelőtt vaddisznókból. Eddig valamennyi minta negatív volt.
Magyarországon évente 150 ezer vaddisznót lőnek, ez 7500 tonna lőtt vadat jelent, aminek 80 százaléka megy exportra.
A megelőzés az egyetlen lehetőség, hogy elkerüljük a vírus terjedését. Ha valahol kimutatják a fertőzést, az állatállományt le kell lőni. Lengyelországban a sertéshús ára már 30 százalékot esett a vírus megjelenése miatt. Persze nemcsak az állatok leölése okoz kárt, hanem az is, hogy az érintett területet kizárják az élőállat-, illetve a húsexportból.