A líbiai kormány a parlament felfüggesztését javasolta

Mind nagyobb a káosz Líbiában és a helyzet egyre inkább belháborúval fenyeget iszlamisták és ellenfeleik között. A líbiai kormány a parlament tevékenységének felfüggesztését javasolta hétfőn a következő általános választásig, miközben a különleges erők parancsnoka és egy légi támaszpont csatlakozott az iszlamisták ellen háborút hirdető erőkhöz.

 A kabinet honlapján közölt terv szerint a 2014-es költségvetés elfogadása után felfüggesztenék a törvényhozás munkáját a júliusra tervezett parlamenti választásokig.

A terv célja hivatalosan egy újabb polgárháború megakadályozása a Moammer Kadhafi néhai diktátor 2011-es megdöntése óta káoszban őrlődő országban, ahol a hétvégén Halifa Haftar nyugalmazott tábornok erői – a Kadhafi megbuktatásában szerepet játszó Líbiai Nemzeti Hadsereg fegyveresei – “méltóság hadművelet” néven gyakorlatilag háborút hirdettek az iszlamista milíciák ellen, és vasárnap a parlamentet is megrohamozták.

Hétfőn a líbiai különleges erők főparancsnoka, Vanisz Bukhamada bejelentette, hogy katonáival csatlakozik Haftarhoz, bár az egyelőre nem világos, hogy pontosan mekkora csapatokkal rendelkezik. Rajta kívül a tobruki légi támaszpont erői is azt közölték, hogy részt vesznek a “szélsőségesek elleni harcban”.

Korábban a nap folyamán a parlament elnöke ugyanakkor arra utasította az iszlamista milíciákat, hogy vonuljanak be Tripoliba és védjék meg a fővárost Haftar erőitől. A felhíváshoz jelentések szerint olyan radikális szervezetek is csatlakoztak, amelyeket eddig az ország hivatalos vezetése is ellenségnek tekintett.

Azt nem lehet pontosan tudni, hogy milyenek az erőviszonyok a két oldal között, illetve mennyire jelentős Haftar támogatottsága a több száz líbiai fegyveres csoport részéről.

Több ország – Szaúd-Arábia, Algéria és Törökország – diplomáciai képviseleteinek biztonsági okok miatti hazarendelése, vagy bezárása után már külföldi vállalatok, nagy olajipari cégek is kezdenek “elszivárogni” Líbiából. A belpolitikai káosz miatt hétfőn a francia Total olajcég bejelentette, hogy “minimálisra csökkentette líbiai jelenlétét” a háborús veszélyhelyzet miatt. Az algériai Sonatrach kőolajipari vállalat még tovább ment: hazarendelte Líbiában dolgozó összes emberét. Ezen túlmenőn Algéria mondhatni, becsukta maga mögött a kaput: lényegében lezárta líbiai határát, azon át csak algériaiak léphetnek Algériába és csakis líbiaiak távozhatnak Líbiába.

Líbiában a mai napig számos olyan fegyveres csoport tevékenykedik, amelyek még a Kadhafi megdöntésére irányuló felkelés alatt verbuválódtak. A kormány három év alatt sem volt képes uralma alá vonni az ország egészét, ezért a közbiztonság fenntartása terén erősen ráutalt a milíciákra, amelyek azonban gyakran saját hatalmuk megerősítésére és a kormány aláásására használják fel a hatalmi vákuumot.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez