A terrortámadások az iszlamista Mohamed Murszi exelnök tavaly júliusi megbuktatását követően szaporodtak meg a félszigeten; ezek következtében azóta a kormánycsapatok és a rendvédelmi erők nagyjából ötszáz tagja vesztette életét. A lázadó fegyveresek figyelme a puccsot megelőzően elsősorban a szomszédos Izraelre összpontosult.
“A híresztelésekkel ellentétben, amelyek szerint még mindig terrorista elemek és alagutak vannak a terület északi részén, kézzelfogható stabilitás uralkodik a Sínai-félszigeten” – idézte a MENA állami hírügynökség Mohamed al-Sahát vezérőrnagyot, a fegyveres erők térségbeli parancsnokát.
A Reuters brit hírügynökség nemrégiben megjelent helyzetértékelése szerint néhány száz fegyveres sikerrel játszik macska-egér játékot a hadsereggel és közel sem áll vesztésre. A lázadók között leginkább egyiptomi iszlamisták, külföldi harcosok és elégedetlen fiatalok vannak.
Abdel-Fattáh esz-Szíszi, a hadsereg nemrégiben leköszönt főparancsnoka az elemzés közzététele után egy nappal leváltotta a hadsereg akkori sínai-félszigeti parancsnokát.
Sahát a Sínai-félszigetről való izraeli kivonulás 32. évfordulója alkalmából tartott sajtótájékoztatót. Izrael 1956-ban szállta meg a jogilag Egyiptomhoz tartozó területet, miután Gamal Abdel Nasszer egyiptomi elnök államosította a Szuezi-csatornát.
A vezérőrnagy elmondta, hogy a hadsereg több mint ezerötszáz csempészalagutat számolt fel a Gázai övezet és a félsziget északi része között, hogy gátat vessen az illegális fegyverkereskedelemnek.
A 61 ezer négyzetkilométeres területet nyugatról Vörös-tenger és a Szuezi-csatorna, keletről pedig az Akabai-öböl, Izrael és a Gázai övezet határolja.