Szörnyűséges gyilkosságok történtek, teljes nemzeti egységgel válaszolva küzdünk a terrorizmus ellen!- hangsúlyozta Szomália miniszterelnöke a két merénylet után. Az Al Shabab rendszeresen támadja a demokratikus intézményeket és a külföldi képviseleteket Mogadishuban. Ezért a legtöbb ország nem is tart fenn missziót Szomáliában, hanem a szomszédos Kenya fővárosában, Nairobiban intézik az ügyeket. A diplomaták csak rövid időre látogatnak a terrorizmus által fenyegetett országba, ahova 2011- bevonultak be az Afrikai Egységszervezet csapatai. A kenyai, ugandai és etióp katonáknak sikerült kiszorítani a dzsihád harcosokat a városokból, ahol megkezdődött a demokratikus közélet szervezése.
Ám az Al Shabab és a többi fanatikus milícia bosszút esküdött, és szinte hetenként hajt végre merényleteket Szomáliában. Az Al Shabab, amely az Al Kaida észak-kelet afrikai szárnyának tekinti magát, a szomszédos Kenyában is igen aktív. Tavaly elfoglalták Nairobiban Afrika legnagyobb bevásárló központját. A többnapos túszdráma végén 67 halott maradt a romok alatt.
Kenyában nagy szomáliai közösség él, közülük sokan támogatják az Al Shababot. A kenyai kormány – meg nem erősített hírek szerint- rendőrségi halálbrigádokat bízott meg az Al Kaida szimpatizánsok likvidálásával Kenyában.
Szomália potenciálisan gazdag ország, hiszen a partok mentén a feltevések szerint jelentős földgáz és olajkészletek vannak a tenger mélyén. Ezek kitermelése a permanens terror fenyegettség miatt nem kezdődött meg. Enélkül viszont Szomália kormányának nincs elég pénze a terrorizmus ellenes harcra. Közben pedig az Al Shabab az elefántcsont és kábítószer kereskedelmet ellenőrzi a térségben, és ebből bőven van pénze új dzsihád harcosok toborzására és kiképzésére Szomáliában, ahol két nap alatt két honatyát tettek el láb alól az iszlamista terroristák.