A csimpánzok minden este új fészket építenek maguknak a fák lombkoronájában, csak ritkán javítják meg a régieket. Célzottan olyan fákat keresnek, amelyeknek ágai különösen kényelmesek.
Az állatok viselkedését David Samson, a Las Vegas-i Nevadai Egyetem kutatója és Kevin Hunt, a Bloomingtonban lévő Indianai Egyetem munkatársa vizsgálta, eredményeiket a PlosOne című szaklapban publikálták.
Kutatásaik szerint az ugandai Toro Semliki Nemzeti Park csimpánzai olyan fákat keresnek, amelyeknek ágai jól hajlíthatóak. Bár a muhimbi (Cynometra alexandri) nevű fafajta a csimpánzok által lakott, folyók mentén lévő erdők fáinak kevesebb mint tíz százalékát adja, az 1884 megvizsgált éjszakai fészek mintegy 74 százaléka ebből a fajtából állt.
A kutatók szemügyre vették a területen gyakori hét fafaj sokszor használt ágait. Mint kiderült, a csimpánzoknak alapos oka volt épp a muhimbit választani: ágai nem csak erősebbek és törésállóbbak, hanem elég kicsi a távolság az ágak görcsei között és leveleik viszonylag kis felületűek. Mindez megkönnyíti a fészeképítést – írták a szakértők.
Az angunak is nevezett muhimbi fa az úgynevezett leguminózák családjába tartozó, Kelet- és Közép-Afrikában elterjedt fajta, amely akár 45 méter magasra is megnőhet.