Elkezdték a szavazatszámlálást Bissau-Guineában

A szavazás békésen zajlott. Rendbontásokról és rendellenességekről nem érkeztek hírek. A végeredményt péntekre ígéri a helyi választó biztosság, amely már elkezdte a szavazatok összeszámlálását. A részvétel 60%-os volt.

Az apró nyugat-afrikai országban mindenki izgatottan várja a parlamenti és az elnökválasztás végeredményét. A hétvégén megtartott szavazás zárná le a két éve tartó átmeneti időszakot. Sokan abban reménykednek, hogy a választás után végre helyre áll a rend és a béke az országban. Az új kormánytól és az elnöktől azt várják az emberek, hogy állítsa talpra az ország gazdaságát és teremtsen jólétet. Nemzetközi megfigyelők jelezték, hogy kisebb problémákat leszámítva, minden a tervek szerint haladt és komoly rendellenességeket nem észleltek a szavazás során.

A megüresedett elnöki székért összesen 13-an szálltak versenybe. Az elemzők szerint Jose Maria Vaz volt pénzügyminiszternek és Paulo Gomes a Világbank volt munkatársának van a legnagyobb esélye a győzelemre. Abban az esetben, ha egyik jelöltnek sem sikerül abszolút többséget szereznie, második fordulóra kerül sor. A második körben viszont csak a két legtöbb szavazattal rendelkező jelölt indulhat. A pártok közül a PAIGAC tűnik a legerősebbnek, amely az elemzők számítása szerint könnyen kétharmados többséget szerezhet a parlamentben.

A hétvégén tartott parlamenti és elnökválasztáson összesen 800 ezer ember volt jogosult arra, hogy leadja szavazatát. Sokan közülük a korukból adódóan most szavazhattak először. A választási biztosságot és a megfigyelőket meglepte a magas részvétel. Egyes körzetekben 80%-os részvételi arányt jegyeztek. Politikai elemezők szerint a magas részvétel annak köszönhető, hogy sokan csalódtak az átmeneti vezetésben és az elmúlt két évben, ezért valódi változásokat szeretnének az országban.

Bissau-Guineában egyébként még egyetlen választott elnöknek sem sikerült kitölteni a hivatali idejét. Ennek elsősorban a tábornokok az okai, akik az ország függetlenné válása óta gyakran ragadják magukhoz a hatalmat, hogy megóvják érdekeiket. Bissau-Guineát ugyanis a latin-amerikai drogkartellek bázisként használják. A helyi kikötőkben pakolják át az Európába tartó kábítószer szállítmányokat. A hadsereg és a rendőrség pedig nyakig benne van drogcsempészetben, ami rendkívül jövedelmező üzlet számukra. Az ország új vezetése tehát komoly kihívások előtt áll, ha meg akarja szilárdítani a hatalmát. Ehhez azonban a tábornokokkal kell kiegyezni.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez