Véglegesítette egy egyiptomi fellebbviteli törvényszék hétfőn azt az ítéletét, mellyel börtönbüntetéssel sújtotta az ellenzék három népszerű alakját.
Ahmad Dúmát (29), Ahmad Máhert (34) és Mohamed Ádelt (26) december 22-én háromévi szabadságvesztésre, kényszermunkára és fejenként 50 ezer egyiptomi font (1 millió 600 ezer forint) pénzbírságra ítélték, amiért egy újonnan hozott rendelet ellen demonstráltak. A szóban forgó új szabály lényegesen korlátozza a tüntetések jogszerű megrendezésének lehetőségét, s azokat szigorú előfeltételekhez és hatósági engedélyekhez köti.
Ahmed Dúma az ellenzék egyik legismertebb alakja, a legutóbbi négy egyiptomi kormány mindegyike alatt fogságba került. Ahmed Máher és Mohamed Ádel az Április 6. nevű ifjúsági mozgalom alapító tagjai, akik a 2011 januárjában kirobbanó felkelés szervezőiként jelentősen hozzájárultak Hoszni Mubarak elnök több évtizedes autokratikus uralmának megdöntéséhez.
A helyi megfigyelők szerint váratlan hétfői ítélet az ellenzéki tüntetőkkel szembeni eljárásokra jellemző gyorsasággal, két ülés után született, és kizárja a fellebbezés lehetőségét. Ahmed Szeif védőügyvéd ennek ellenére kijelentette, hogy megtámadják a bírói testület döntését, s amennyiben ez nem járna sikerrel, az Emberi és Népjogok Afrikai Bírósága elé viszik az ügyet.
Az al-Dzsazíra pánarab hírtévének nyilatkozó egyik egyiptomi elemző arra hívta fel a figyelmet, hogy a tárgyalás hétvégi(április 6-át is magában foglaló) időzítése az Április 6. mozgalom nevét figyelembe véve szimbolikus jelentőségű, s nem más, mint figyelmeztető üzenet a hadsereg által támogatott jelenlegi kormány ellen tüntetőknek.
Az előző, március 10-i tárgyaláson a védőügyvédek tiltakozásuknak adtak hangot, mivel az alpereseket a rendvédelmi erők munkatársai állítólag megverték, mert arra panaszkodtak, hogy túl szorosra húzták bilincseiket, amikor a főváros déli részén lévő börtönükből a bíróság épületébe szállították őket.