Mikor és hogyan került kapcsolatba Sao Toméval?
– 12 évvel ezelőtt egy kongresszuson jártam Párizsban, ahol előadást tartottam. A beszédem közben hivatkoztam egy orosz professzorra, aki anno tanított. A szünetben odajött hozzám egy úr, hogy ismerem-e személyesen ezt a professzort. Kiderült, hogy ez az úr is kint tanult Moszkvában, ahol én diplomáciai szolgálatot teljesítettem, majd kiderült az is, hogy ez az úr Sao Tome külügyminisztere. Mire véget ért a kongresszus, fel is kért, hogy vállaljam el a tiszteletbeli konzuli feladatot Magyarországon.
Mit kell tudnunk erről az afrikai szigetországról?
– Sao Tome és Principe Afrika egyik legkisebb országa, a Guineai-öbölben, kb 170-200 kilométerre a parttól fekszik. Két kicsi sziget, területe 1001 négyzetkilométer, lakossága mindössze 170 ezer fő a 2007-es népszámlálás alapján. 1470-ben fedezték fel a portugálok, először Sao Tomet, majd 1530 körül Principét. Akkor elfoglalták, gyarmatosították, betelepítették. 1974-ben forradalom tört ki, majd aláírták az algériai egyezményt és 1975-ben kikiáltották a köztársaságot. Miután portugál uralom alatt volt, ezek a nyomok megmaradtak, hiszen az építkezésükre jellemző kőépületek és apró faházak mind portugál maradványok. Számos nemzetközi szervezetnek, köztük az ENSZ-nek is tagja. Nagyon szegény ország, főleg importra szorul, hiszen gyakorlatilag exportja egyedül a kakaóbab van, ami a mezőgazdaságának is a fő terméke, emellett halászatból élnek még meg. Viszont az elmúlt években Sao Tome alatt hatalmas petróleum olaj mezőket találtak, aminek a kiaknázása jövőre kezdődik. Természetesen már megindult a harc a nigériai és amerikai cégek között, de ahogy a gazdasági mutatók előrejelzik, az olajnak köszönhetően Sao Tome Afrika egyik leggazdagabb országává válhat.
Milyen a kapcsolat Magyarország és Sao Tome között?
– Magyarországon kevésbé ismerik ezt az afrikai országot, hivatalos diplomáciai kapcsolat is csak az ENSZ-en keresztül működik. Nincs nálunk akkreditált nagykövete, hiszen összesen 6, vagy 7 országban van nagykövetsége az egész világon, Európában csak Brüsszelben és Lisszabonban. Mivel a világ egyik legszegényebb országáról beszélünk, ezért jórészt humanitárius segélyekből él. Magyarország is próbál segíteni, főképp az AHU szervezet nyújt támogatást nekik. Magyarország kormánya most politikájánál fogva nyitott Afrika felé, és ennek kapcsán elsősorban az oktatásra összpontosít: diákoknak biztosít lehetőséget magyarországi képzésre.
Tiszteletbeli konzulként miben tud segíteni, hogy a két ország között elmélyüljenek a kapcsolatok?
– Mint konzul, feladataim közé tartozik a segítségnyújtás, kapcsolatteremtés. Itt járt Magyarországon privát vendégemként Sao Tome külügyminisztere, akivel megállapodást kötöttünk az ELTE portugál tanszékével diákok képzésére, a Testnevelés Egyetem pedig európai programja keretén belül sao tomei vezetősportolót fogadott. Ennek a kis országnak összesen egy főiskolája és 11 középiskolája van, ezért nagy szükség van arra, hogy képzett, fejlett országban tanuljanak. Megállapodást kötöttünk a Szent Imre Kórház főigazgatójával is két orvos Sao Toméba való küldéséről, akik malária elleni képzésben részesülnek. Sao Toméból pedig ketten anesztezológiai képzésre érkeznek Budapestre. Az egyik legfontosabb és leggyakoribb munkám azonban a turizmushoz kötődik, hiszen én állítom ki a Sao Toméba látogató magyarok vízumait, egyetértésben a brüsszeli nagykövetséggel, természetesen egyeztetve velük. Tavaly 12 magyar állampolgár utazott Sao Toméba, ami nem tűnik soknak, de az út költségeit tekintve egyáltalán nem kevés. Szóval eléggé kibontakozott az elmúlt tíz évben a kapcsolat, amit még lehetne mélyíteni, de már élő, naprakész a kapcsolat.