Korrupcióval és pénzmosással gyanúsítják Michel Tomit, aki már korábban is szerepelt afrikai ügyekben, Franciaországban. Akkor Charles Pasqua egykori francia belügyminiszter és néhány afrikai államfő kapcsolatait firtatták. Az ügy igen kényes, hiszen például Gabon elnöke Nicolas Sárközy egykori francia elnök egyik fő szponzora. Michel Tomi Gabonból irányítja üzleti birodalmát, melyhez a többi között egy légitársaság is tartozik. A Le Monde szerint ez a légitársaság utaztatta ingyen Mali jelenlegi elnökét, Ibrahim Boubacar Keitat. A mali államfőnek ezen kívül állítólag több közös üzleti vállalkozása is van a gyanús francia üzletemberrel. A többi között Bamako legnagyobb játékterme az övék!
Mindez érthetően nagy érdeklődést vált ki Mali fővárosában, ahol az államfő halálosan megsértődött! Be akarja perelni a Le Monde-ot, mert az afrikai keresztapák című cikkében gyakran szerepel Ibrahim Boubacar Keïta neve. Azzal is vádolják a befolyásos francia lapot, hogy szánt szándékkal nehezíti a normalizálódást Maliban. Hosszas háborúskodás után Ibrahim Boubacar Keitat tavaly augusztusban választották meg Mali elnökévé- nagy többséggel. Azóta megindult a normalizálódás, de még távolról sem ért véget, mert az iszlamista milíciák továbbra is aktívak az ország északi részén. A belpolitikai helyzet sem nyugodt: az előző államfőt azzal vádolják, hogy hazaárulást követett el amikor hagyta, hogy egy puskalövés nélkül Mali északi része az iszlamista milíciák kezére kerüljön 2012-ben.
Börtönben van Sanogo tábornok is, aki puccsal megbuktatta az előző államfőt. Ebben a zavaros helyzetben bombaként robbant a hír: Párizsban korrupciós ügybe keveredett Mali államfője: Ibrahim Boubacar Keïta. Közben pedig a keresztapa, Michel Tomi többi elnöki ügyfele sem lehet nyugodt, hiszen a francia rendőrség őket is faggathatja arról, hogy milyen viszonyban álltak vele. Gabon, Kamerun és Csád elnökének értékes ingatlanai és bankszámlái vannak francia földön. Ha tehát a keresztapa beszélni kezd, akkor bajba kerülhetnek. Csakhogy itt szól közbe a politikai és diplomáciai érdek! Valóban tudni akarja a francia rendőrség, hogy melyik afrikai államfő mennyi pénzzel támogatta a francia elnökjelölteket? Vagy azt, hogy Franciaország szövetségesei: Mali, Csád, Gabon és Kamerun államfői milyen kétes ügyekbe keveredtek? …