Az indulatok most azután szabadultak el Banguiban, miután a csádi békefenntartók civilekkel és milicistákkal csaptak össze a főváros egyik keresztények lakta negyedében. A keresztények azzal vádolják a csádiakat, hogy ellenük fordultak és a béke helyreállítása helyett inkább gyilkolnak. Az ENSZ és más civil szervezet korábban jelezte, hogy több olyan esetről is tudnak, amikor a csádi békefenntartók túllépték hatásköreiket és súlyos atrocitásokat hajtottak végre a civilek ellen, akik főképp keresztények voltak.
A fővárosban működő humanitárius szervezetek viszont jelezték, hogy az elmúlt hetekben érezhetően javult a közbiztonság a fővárosban, miután a helyi muszlim lakosság jelentős része elmenekült. Ennek ellenére még mindig gyakoriak a lincselések és fegyveres összecsapások Banugiban. Az országban állomásozó francia csapatok parancsnoka az Europe 1 rádiónak elmondta, hogy az idő kell ahhoz, hogy a Közép-afrikai Köztársaságban helyreálljon a rend.
Közben francia csapatok Bouar környékén hajtottak végre felderítő feladatokat, amikor tűzharcba kerültek. Egy francia katona meghalt és ketten megsebesültek. Nem sokkal a fegyveres összecsapás után az al Kaida észak-afrikai szárnya közleményt adott ki, amiben a franciákat hibáztatták a muszlim lakosság ellen elkövetett atrocitásokért. Az AQIM szerint a franciák szándékosan vették el a fegyvereket a muszlimoktól, hogy ne tudják megvédeni magukat a keresztény milíciák ellen. Az AQIM ezért jelezte, hogy busszút állnak és tovább folytatják a harcukat Franciaország ellen.
Az AQIM és a franciák már régóta hadban állnak egymással. Egy éve a francia csapatok kiszorították a radikális iszlamista terrorista szervezet harcosait Észak-Maliból. Ezt követően az AQIM bosszúhadjáratba kezdett és felszólították az Afrikában működő muszlim milíciákat, hogy támadják meg a francia érdekeltségű bányákat, gyárakat és egyéb létesítményeket. A Közép-afrikai Köztársaságban élő muszlimokat pedig arra bátorították, hogy lázadjanak fel. Ennek érdekében szövetkeztek a Seleka koalícióval, amely végül 2013 márciusában elüldözte Francois Bozize elnököt a hatalomból. Az ország irányítását a Seleka vezére Micheal Djotodia vette át, míg a harcosai hajtóvadászatot indítottak a keresztény lakosság ellen. Djotodiának végül nem sikerül helyreállítani a rendet az országban. A keresztények pedig önvédelmi milíciákat hoztak létre és felvették a harcot a Selekával szemben. Djotodia végül lemondásra kényszerült és a keresztényeknek sikerült felülkerekedniük a Seleka harcosaival szemben. Azóta a keresztény fegyveresek bosszúhadjáratot folytatnak a muszlim ellen, akik közül már rengetegen elhagyták az országot.