A tavaly július 3-án elnöki tisztségéből elmozdított Mohamed Murszi ellen az a vád, hogy részese volt egy összeesküvésnek, amelynek következtében a Huszni Mubarak elnök három évtizedes uralmának véget vető 18 napos felkelés elején mintegy 20 ezer rab tört ki börtönéből, és sokan meghaltak.
Miután Murszi védőügyvédjei szombaton a bírósági testület feloszlatását és egy másik grémium felállítását kérvényezték, az ülést vezető bíró hétfőig elnapolta a tárgyalást.
Az ügyben mintegy 130 iszlamista ellen indult eljárás. Az egyiptomi Muzulmán Testvériség mellett a Hamász palesztin szélsőséges szervezet és a Hezbollah libanoni síita párt és milícia számos tagja is szerepel a vádlottak listáján, bár legtöbbjüket az egyiptomi hatóságok távollétükben fogták perbe.
Az ügyészség szerint több mint nyolcszáz szélsőséges hatolt be a Gázai-övezeten keresztül az országba, majd rakétagránátokkal és egyéb nehézfegyverekkel támadtak börtönökre. A vádirat értelmében a fegyveresek az akció során négy rendőrt elraboltak, és számtalan börtönőrt és fegyencet megöltek.
Murszi a tárgyaláson hangszigetelt üveggel körbevett ketrecből intézte szavait a bírósághoz, és hangsúlyozta, hogy továbbra is ő az észak-afrikai ország törvényes államfője. Híveit arra szólította fel, hogy tartsanak ki a békés forradalom mellett.
Egy másik büntetőeljárásban felmentettek hat rendőrt, akiket eredetileg nyolcvanhárom tüntető meggyilkolása és további háromszáz ember megsebesítése miatt állítottak bíróság elé. Az incidens 2011 januárjában történt az alexandriai tömeges demonstrációk alatt.
A vádlottak között volt az alexandriai biztonsági igazgatóság akkori vezetője, a város központi biztonsági csapatainak volt parancsnoka, és ar-Raml kerület nyomozói testületének korábbi elöljárója is, akik az ügyészek szerint arra utasították beosztottjaikat, hogy éles lőszerek bevetésével vessenek véget a felvonulásoknak.
A tárgyalást az áldozatok családtagjai és a biztonsági erők közötti rendszeres összecsapások miatt a fővárosi rendőr-akadémia épületében tartották, miután Alexandriában a bírósági épületét a tüntetők felgyújtották.
Megfigyelők arra hívták fel a figyelmet, hogy a 2011-es felkelések alatt demonstrálók ellen elkövetett gyilkosságok miatt perbefogott rendőrök közül eddig egyet sem ítéltek el. Egyiptomi emberjogi szervezetek szerint a hatóságok a törvényességgel szemben inkább a biztonsági erők jogi védelmét részesítik előnyben.