Gyér részvétellel kezdődött meg csütörtökön a szavazás Líbiában az új alkotmányozó nemzetgyűlés tagjairól.
Az észak-afrikai ország új alkotmányának elfogadása a belpolitikai káosszal járó politikai átmenet időszakának egyik legfontosabb lépése.
Az alkotmány szerkesztőinek lényegbevágó kérdésekről kell dönteniük, egyebek közt az ország hatalmi struktúrájáról, a kisebbségek jogairól és az iszlám törvénykezés, a saria szerepéről. Megszövegezése után népszavazást fognak kiírni a jogi dokumentum elfogadásáról.
A szélsőséges csoportok fellegvárának számító kelet-líbiai Dernában öt szavazóhelyiségben nem tudták megkezdeni reggel a szavazást, mert az éjszaka folyamán a helyszíneket pokolgépes támadás érte. A robbanásokban nem sérült meg senki, a támadások célja egyértelműen az volt, hogy ellehetetlenítsék a szavazást – közölte a választási bizottság elnöke.
Az alkotmányozó nemzetgyűlés hatvan helye közül hatot-hatot az országban élő kisebbségek (berber, tubu, tuareg) tagjai, illetve a nők számára tartanak fenn. A líbiai berber kisebbség által bejelentett bojkott miatt a választók az eredetileg tervezett hatvan fő helyett mindössze ötvennyolcról szavazhatnak. A választáson összesen 692 jelölt, köztük 73 nő indul.
Több mint két évvel Moammer Kadhafi közel négy évtizedes diktatórikus rezsimjének megdöntése után Líbia továbbra is belpolitikai káoszban őrlődik: igen gyenge a központi kormány hatalma, s az ország jelentős területeit a Kadhafi elleni 2011-es felkelés idején verbuválódott törzsi fegyveres csoportok uralják.