Több mint 800 ezer ember kényszerült menekülésre azóta, hogy az alelnökhöz hű fegyveresek fellázadtak a központi kormány ellen Dél-Szudánban tavaly júliusban. A harc az olajmezőkért folyik, amelyek Dél-Szudán legfőbb export lehetőségét jelentik. Kínai, indiai és malajziai olajtársaságok termelik ki az olajat Felső Nílus államban, ahol a harcok miatt csökkent az a kitermelés. Jelenleg 20%-al keevesebb mint korábban, de még így is napi 200 ezer hordó az olajkitermelés Felső Nílus államban, melynek fővárosát kedden a lázadók elfoglalták. Innen nem messze van az a város, ahonnan az olajvezeték indul Szudán vagyis az export felé. Ha ezt sikerül elvágniuk a külvilágtól, akkor a lázadók megbéníthatják a központi kormányzat működését hiszen az elveszíti a pénzügyi forrásait. Jubaban a fővárosban azt közölték, hogy harcok folynak Malakalban, Felső Nílus állam fővárosában.
Dél-Szudán 2011-ben lett független, azóta szinte permanens a gazdasági és politikai válság. Az olajkitermelés biztosítja az ország működését, melyet a külföldi cégek irányítanak. Salva Kiir elnök és Riek Machar alelnök fegyveres hívei tavaly július óta élethalál harcot vívnak egymással az olajmezők birtoklásáért Dél-Szudánban.
A lázadók kezén az olajmezők Dél-Szudánban
A lázadók elfoglalták Felső-Nílus állam fővárosát. Ebben az államban vannak az olajmezők, melyek a központi költségvetés 98%-át finanszírozzák! A kormány szerint még folynak a harcok…
(Visited 1 times, 1 visits today)