Une enfance volée- elrabolt gyerekkor!- ezzel a címmel írta meg az emlékiratait egy ma 55 éves afrikai férfi, aki a gyerekkorát egy francia parasztgazdaságban töltötte. “Hazudtak nekünk! Azt mondták, hogy Párizsba megyünk és tanulni fogunk! Nyáron hazamehetünk a vakációra. Mindenki azt várta, hogy az Eiffel torony árnyékában fog élni! Ehelyett vagy árvaházakba kerültek a gyerekek vagy pedig egyenesen a parasztgazdákhoz. Rövidnadrágban és trikóban érkeztünk Réunion szigetéről, és majd megfagytunk!”- nyilatkozta most az “afrikai gyerekprogram” egyik résztvevője. Miről is van szó? De Gaulle tábornok egykori miniszterelnöke, Michel Debré Réunion képviselője lett a francia parlamentben. Rádöbbenti arra, hogy a szigeten nagyon sok a gyerek, és nincs elég óvoda és iskola.
Ugyanakkor Franciaország mezőgazdasági vidékei az ellenkező gonddal küszködtek: be kellett zárni az óvodákat és az iskolákat, mert nem vol elég gyerek! Michel Debré meggyőzte De Gaulle tábornokot, és megindult a program. 1615 gyerek érkezett Réunion szigetéről a francia szárazföldre. A szüleik örültek, hogy a gyerekeik Franciaországba kerülnek, és ott tanulhatnak, de egyáltalán nem erről volt szó! A legtöbb helyen az afrikai gyerekek már egész fiatalon a mezőgazdaságban kellett, hogy dolgozzanak miközben alig tudtak franciául és majd megfagytak a hidegben!
Erről szól az Elrabolt gyerekkor, melynek szerzője visszatért Réunion szigetére. Most viszont a párizsi parlamentben akar beszámolni a régi sérelmekről. 12 éve 1 milliárd dollárra perelte a francia államot az elrabolt gyerekkorért. A pert elveszítette, de nem adja fel: “tudom, hogy egymilliárd dollár nagyon sok pénz. De ki tudja mennyit ér az elrabolt gyerekkor?”- mondta az egykori kisfiú, aki a párizsi parlamentben akarja elmesélni: milyen nagy sokkot okozott egy gyereknek, hogy a forró Afrikából, a turistaparadicsom Réunion szigetéről egy falusi parasztgazdaságba került valahol Franciaországban.