Robbantásos merénylet egy nemzetközi repülőtéren

Ismeretlen tettesek egy autóba rejtetett pokolgépet robbantottak fel a mogadishui nemzetközi repülőtér bejárati kapuja előtt. A robbantásnak halálos áldozatai és súlyos sérültjei is vannak.

Szemtanúk a BBC-nek azt mondták, hogy a támadók vélhetően az ENSZ menekültügyi szervezetének munkatársait szállító konvojt akarták felrobbantani. Abdikadir Ahmed rendőr ezredes a Reuters hírügynökségnek azt mondta, hogy a gépkocsiba rejtett bombát távirányítóval hozták működésbe. A francia AFP információi szerint legalább hat ember halt meg és sokan súlyosan megsebesültek, amikor a robbanás bekövetkezett. Szemtanuk azt mondták az áldozatok főként gyanútlan járókelők voltak. A sérültek többsége pedig biztonsági őrök és katonák, akik a bejárati kapunál felállított ellenőrzőpontnál szolgáltak.

Mogadishuban az elmúlt napokban ismét megszaporodtak a lázadók által végrehajtott fegyveres támadások. Múlt héten fegyveresek támadtak meg egy katonai bázist a fővárosban és több aknavető lövedéket is kilőttek a városa. Ezek egy része a repülőtér közelében csapódott be. Helyi lakosok a BBC-nek elmondták, hogy a támadásokat rendszerint éjszaka hajtották végre a lázadók és a főváros északi részén a legveszélyesebb a helyzet jelenleg.

A mosatni támadás is azt jelezi, hogy a lázadók, különös képen az al Shabab radikális iszlamista szervezet továbbra is komoly biztonsági kockázatot jelent annak ellenére, hogy a békefenntartók, illetve a kenyai csapatok 2 éve egy átfogó offenzíva során kiűzték őket a fontosabb városokból. A mogadishui nemzetközi repülőtér hatalmas stratégiai jelentőséggel bír, mivel az ország számára gyakorlatilag ez az egyetlen kapu a külvilág felé. Az AMISOM békefenntartó missziónak is itt van a főhadiszállása, emellett számos diplomáciai kirendeltség is itt működik

Az országban dolgozó külföldi diplomaták szerint a mostani támadás is azt jelezi, hogy a radikális iszlamisták ellen folytatott harc „elakadt”. Komoly aggodalmaknak ad okot az is, hogy a szomáliai kormányerőknek szánt külföldi fegyverszállítmányok egy jelentős része valamilyen oknál fogva a lázadók kezére kerülnek. Különösen nagy problémát jelent az is, hogy a különböző hadurak egymással vetekednek ahelyett, hogy összefognának a lázadók ellen. A jelenlegi helyzet tehát az al Shababnak és szövetségeseinek kedvez.

Szomália ellen 1992 óta fegyver embargó van érvényben. Az ENSZ viszont egy éve részlegesen felfüggesztette az embargót a mogadishui központi vezetés kérésére, hogy a kormányerőket könnyűfegyverekkel lássák el a lázadók elleni harchoz.

c7443ebc472e83794e835239329ec55828c40628

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez