” Mit tegyünk az abnormális emberekkel, a melegekkel, leszbikusokkal? Öljük meg őket?! Zárjuk őket börtönbe?! Vagy tartsuk kordában őket?”- tette fel a kérdést az elnök. Aki szerint arról van szó, hogy a melegek rossz családi nevelést kaptak vagy pedig anyagi okból választottak ilyen utat. A leszbikusok esetében azzal érvelt, hogy azok a nők választják ezt a megoldást, akik nem tudtak férjhez menni, és így szexuálisan ki vannak éhezve. Utalt arra, hogy ha érvénybe lépne a törvény, akkor a melegek illegalitásba vonulnának, de semmi sem változna meg. Az államfő szerint a gazdasági fellendülés orvosolja majd ezt a problémát is.
Ugandában a közvélemény határozottan homofób: 2011-ben agyonverték a meleg mozgalom egyik vezető aktivistáját. Ezt megelőzően több újság listát közölt névvel és lakcímmel: ezek melegek, öld meg őket! A parlament eredetileg olyan törvényt akart elfogadni, amely bizonyos esetekben halálbüntetést helyezett kilátásba a melegek számára. Ezt enyhítették életfogytiglanra, mert tartottak a negatív külföldi reakciótól. Museweni elnök így sem írta alá a törvényt, amely ezért nem lép életbe. Az államfő tart attól, hogy a melegek barátjának nevezik majd, ezért titulálta abnormális embereknek őket. Az AIDS ellen küzdő nemzetközi szervezetek máris üdvözölték az elnök döntését. Ha ugyanis érvénybe lépett volna a törvény, akkor a melegek nem mertek volna orvoshoz menni a problémáikkal, és ez megnövelte volna a HIV vírus terjedésének esélyét az amúgyis igen nehéz helyzetben levő Ugandában.
Nem lép életbe a melegek elleni törvény Ugandában
Életfogytig tartó börtön fenyegette volna a melegeket Ugandában, ha az államfő aláírja azt a törvényt, melyet a parlament már megszavazott. Yoweri Museweni elnök megtagadta az aláírást, és álláspontját egy nyilatkozatban indokolta meg.
(Visited 1 times, 1 visits today)