Egyre kevesebb a kalóztámadás

Világszerte folyamatosan csökkent az elmúlt három évben a kalóztámadások száma, ami főképp a Szomália partjainál megerősített nemzetközi haditengerészeti jelenlétnek köszönhető – közölte a Nemzetközi Tengerészeti Hivatal (IMB).

 
Az IMB a kalózkodást figyelő malajziai központjának adatait felhasználva közölte, hogy 2013-ban hatéves mélypontra esett a regisztrált támadások száma. A tengeri rablók tavaly 264 rajtaütést hajtottak végre, míg 2012-ben 297-et, 2011-ben pedig 439-et. A csúcs a 2010-ben elkövetett 445 kalóztámadás volt. A kalózok az előző év folyamán összesen tizenkét hajót raboltak el, több mint háromszáz embert ejtettek túszul, az elfogott legénység egyik tagját meg is ölték. “A csökkenés legfontosabb oka a korábban első számú célpontnak számító Szomália környéki vizeken tapasztalt visszaesés” – mondta Pottengal Mukundan, a kalóztámadásokat 1991 óta tanulmányozó ügynökség igazgatója.

Szomália partjainál és az Ádeni-öbölben tavaly összesen 15 esetet jelentettek a 2012-es 75-höz és a 2011-es 237-hez képest. Két alkalommal a kalózok birtokba is vették a hajót, a haditengerészet beavatkozása jóvoltából azonban mindkét esetben 24 órán belül megoldódott a helyzet. A kedvező tendencia a hivatal szerint az Egyesült Államok által vezetett megerősített tengeri járőrözésnek, a régión áthaladó hajókon bevezetett fokozott biztonsági intézkedéseknek, valamint a szomáliai központi kormány stabilizálódásának tulajdonítható. 2010-ben Szomália partjainál 49 hajó és azok legénysége, mintegy ezer fő került tengeri rablók fogságába.

Az IMB arról számolt be, hogy egyre nagyobb gondot okoz a kalóztevékenység Nyugat-Afrika partjainál, ahol 2013-ban 51 kalóztámadás történt, ami a globális támadások 19 százaléka. A rajtaütések legtöbbjét nigériai kalózok követték el, akik a Gabon, Elefántcsontpart és Togo környéki vizekre is kiterjesztették működési területüket. Afrika mellett Indonézia partjainál gyakoriak még a kalóztámadások: a tavalyi évben összesen 106 incidenst regisztráltak, a térségben elsősorban a lopások okoznak gondot. A támadások növekvő számára válaszul az indonéz hatóságok fokozták a járőrözést és növelték a kikötők biztonságát. Kisebb volumenű akciókat India és Banglades partjainál is végrehajtottak: a dél-ázsiai kalózok az előző évben összesen 12 támadást követtek el.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez